Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Erdélyi fejedelemségről és a...

Timido kérdése:

Erdélyi fejedelemségről és a Rákóczi Ferenc szabadságharcról tétel? Ez a kettő hiényzik már csak

Figyelt kérdés

Ezt a kettőt egyszerűen nem tudom kidolgozni. Nem tudom, honnan kell, pontosan mit. Ha csak oldalszámot mondtok tankönyvbe az is hatalmas segítség, mert van kiindulási pontom.

Csak írjátok le, melyik tanönyvből van.

Vagy honlap? Bármi jó!

Vagy ha csak leírjátok, mettől meddig, kb mit kéne mondanom ezzel kapcsolatban! köszönöm szépen!


2011. jún. 5. 11:32
 1/1 anonim ***** válasza:

Közösen kidolgozott tételünk, Erdélyről. Sajnos a Rákócziak nekünk nem tételünk. Amúgy sok szerencsét.


Erdély aranykora


1608-ban Báthory István unokaöccse, a 18 éves Báthory Gábor szerezte meg a fejedelemséget. Báthory erőszakos politikájával maga ellen ingerelte a nemességet és a szász polgárságot. Végül a hajdúk árulónak tartva megölték. Halála után az erdélyi rendek Bethlen Gábort (1613-1629) emelték a fejedelmi székbe. Bethlen korának egyik legnagyobb politikusa volt. Minden eszközt felhasznált az ország újraegyesítésére.


Belpolitika, gazdaság


Uralkodása alatt nyugalmat, biztonságot, jólétet teremtett Erdélyben. A Báthory Gábortól öröklött gazdasági káoszban rövid idő alatt rendet teremtett. Az érdemtelenül szétosztott javak visszavételével jelentősen megnövelte birtokait. A nagyobb mennyiségben kivitelre kerülő cikkekre - higany, méz, viasz, marha - állami monopóliumot vezetett be. Gazdaságpolitikája részben merkantilista volt. Gondja volt az ipar fejlesztésére is. Külföldi mesterembereket telepített be az országba (főként a habánokat cseh földről). A felvidéki bányavárosokból bányászokat hozatott. Szervezőmunkája eredményeként megnőttek Erdély bevételei. Jövedelme fél millió arany körül mozgott. Ennek jó részét állandó zsoldos hadsereg fenntartására fordította. Nagy gondot fordított a várak karbantartására is.


Bethlen Gábor az állam irányításában háttérbe szorította a rendeket, és megerősítette a fejedelmi hatalmat. Ebben elsősorban a fejedelmi birtokokra és az állandó hadseregre támaszkodott. Továbbra is megmaradtak ugyan az államhatalom rendi szervei: a fejedelmi tanács, az országgyűlés, a kincstartóság, a vármegyék, a székek, de alig korlátozták a fejedelem hatalmát. A közigazgatás minden szála a fejedelem kezébe futott össze. A székhelyt az 1616-ban átadott Lippából Gyulafehérvárra helyezte át, a törvénykezését pedig Medgyesre. Bethlen támogatta a társadalom középrétegeit, s védelmezte a jobbágyokat is. A mezővárosoknak egész sor kiváltságot adott.



Bethlen Gábor külpolitikája


Az 1618-ban meginduló harmincéves háborúban Bethlen a független magyar állam visszaállításának lehetőségét látta meg. Csatlakozott az új cseh királyhoz, Pfalzi Frigyeshez és a vele szövetkezett osztrák rendekhez, majd a Porta engedélyével 1619 szeptemberében megindult Felső-Magyarország felé. Csapatai elfoglalták Kassát. 1620 augusztusában a besztercebányai országgyűlés Bethlent Magyarország királyának választotta. Ő mégsem koronáztatta meg magát, mert diplomáciai és hadi eredményei ellenére is ingatagnak tartotta helyzetét. Az 1620-as őszi hadjárata nagy sikert hozott: a fejedelem birtokába került az egész Dunántúl. A szövetséges cseh csapatok fehérhegyi veresége (november) azonban súlyos csapást mért az ő terveire is. Egyedül maradt. Az uralkodói osztály a rendek megerősítését várta tőle, ehelyett nagyobb adókat vetett ki, mint a császár. A főurak jó része elpártolt tőle, a vármegyei nemesség nem volt hajlandó hozzájárulni a küzdelem költségeihez. Bethlen ugyan még 1621 nyarán is jelentős győzelmeket aratott, de a magyarországi rendek kiegyeztek a császárral.


A sokféle gond és kudarc 1621-ben arra kényszerítette Bethlent, hogy Nikolsburgban békét kössön II. Ferdinánddal. Megkapott viszont élete végéig 7 magyarországi vármegyét (Szabolcs, Szatmár, Bereg, Ugocsa, Zemplén, Borsod és Abaúj) és a birodalmi hercegi címet. II. Ferdinánd pedig kötelezte magát a bécsi béke és az 1608-as törvények megtartására.


Kultúra


Bethlen Gábor pártfogolta a tudományt és a művészetet. Jövedelméből jelentős összeget fordított kulturális célokra. Bethlen Gyulafehérvárott protestáns főiskolát alapított. A tanulmányok sikere érdekében gazdag könyvtárat hozott létre. Állandó gyarapításáról még hadjáratai alatt sem feledkezett meg. 1622-ben, felső magyarországi táborozásáról pl. kétszekérnyi könyvet hozott magával, de megpróbálta visszaszerezni a töröktől a Corvinák maradványait is. A Bethlen által pártfogolt tudós prédikátorok legjelesebbje, Szenczi Molnár Albert által összeállított latin szótár bebizonyította, hogy a magyar egyenrangú a többi nemzeti nyelvvel; ugyanő nyelvtankönyvet szerkesztett. Bethlen nagyszabású építkezései a késő reneszánsz stílust folytatták. Minden művészet közül a zene kötötte le a fejedelmet leginkább. Ő vezette be az olasz balett és opera előadásait. Gyulafehérvár igazi fejedelmi udvar lett.


Bethlen uralmának 16 esztendeje alatt sikerült a külső és belső háborúktól pusztuló országrészt hatékony központi kormányzattal a további romlástól megmenteni, gazdaságilag és kulturálisan fejleszteni. Utóda I. Rákóczi György lett. (1630-1648).


A két Rákóczi


Utóda I. Rákóczi György lett. (1630-1648). Ő követte a Bethlen által létrehozott utat. Hasonlóan jó képességű politikus volt, mint elődje, bár sokkal konzervatívabb és céltudatosabb. A belső hatalom megszilárdítása végett növelte a fejedelmi birtokokat. Ő is bekapcsolódott a harmincéves háborúba. 1643-ban szövetkezett a svédekkel és megindult a Felvidéken. Jelentős katonai sikereket ért el. Lehetősége lett volna végső csapást mérni a Habsburgokra, de a Porta visszahívta. Kénytelen volt visszavonulni, de így is előnyös békét köthetett a császárral. 1645-ben megkötötte a linzi békét. Ez kiterjesztette a vallásszabadságot a mezővárosok és a falvak lakosságára is. Ő is megkapta a korábban említett hét vármegyét, sőt, a Szabolcs és Szatmár megyéket örökíthette is. 1648-ban meghalt, fiára a lengyel trón megszerzését bízta.


Utóda fia, II. Rákóczi György lett (1648-1660). Trónra kerülésekor megváltoztak az európai viszonyok. Véget ért a harmincéves háború és a Porta is megerősödött. Az ő jelleméből már hiányzott apja megfontoltsága. 1657-ben a svédekkel szövetkezve betört Lengyelországba. A szultán, aki határozottan megtiltotta a támadást, ellene küldte a krími tatárokat, akik elfogták az egész sereget és büntetésül feldúlták Erdélyt. A fejedelem életét vesztette a török ellen vívott harcokban. 1660-ban elesett Nagyvárad is, és itt a törökök megszervezték az V. magyarországi vilajetet. Erdély romlásnak indult.

2011. jún. 5. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!