Segítene egy jó fizikás (elektrosztatika)?


1.) Egy műanyag vonalzót összedörzsölünk egy 2g tömegű fóliával. Ezután a vonalzó még éppen fel tudja emelni a 2,5 cm-re alatta elhelyezkedő fóliát.

a) Mennyinek adódik a Coulomb-törvény alapján a testek töltése?

b) Miért tekinthető csak becslésnek az előbbi számítás?


A megoldókulcs a)-ra azt írja, hogy 3,73x10(-8. hatványon, csak itt nem tudok felső indexet.)

Ez hogy jött ki? A képlet F=k*Q1*Q2/r2 Itt viszont csak az "r" értékét tudom(0,025m).


2) Mekkora távolságra tudná megközelíteni egymást két, lépésben haladó személygépkocsi, ha mindegyik 1C többlettöltéssel rendelkezne? Mindegyik autó tömege 1t, a súrlódási tényező a talajon 0,5.

Itt hasonló a bajom. Nincs elég adatom a képlethez, viszont van 2(a tömeg és a súrlódási tényező), amit meg nem tudok hova betenni.

Megpróbáltam az r2=k*Q1*Q2/F képletet, de ahhoz kellene még pár adat.

A megoldókulcs szerint 1,34km


3) 10(4. hatványon) N/C lefelé irányuló térerősségű elektromos mezőben elengedünk egy elektront, melynek tömege 9,1*10(-31 hatv.) kg.

a) Milyen nagyságú és irányú elektromos erő hat az elektronra?

b) Milyen nagyságú és irányú gravitációs erő hat az elektronra?

c) Milyen nagyságú és irányú gyorsulással indul el az elektron?


Eleve már azt sem tudom, hogy az irányt hogyan számolom ki :S


2011. jún. 4. 20:48
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha "éppen fel tudja emelni", azt úgy kell érteni, hogy 2,5 cm távolságban az ereje (ami ugye négyzetesen csökken a távolsággal) megegyezik a fólia súlyával.
2011. jún. 4. 21:35
 2/9 anonim ***** válasza:

3.

F=E*q=10^4*1,6*10^-19=1,6*10^-15N


B. F=m*g= m*9,81=8,9271*10^-30N


C. ebben nem vagyok biztos, mert a B. része sem biztos hogy jó. a 2 vektor egy irányba mutat szóval nagyságuk összeadódik, azaz F=Fg+Fe (gravitációs+elektromos)

F= 1,6*10^-15

a=F/m= 1,7582*10^15

ellenőrizd le azért

2011. jún. 5. 00:49
 3/9 anonim ***** válasza:

pontosan 1,3416 km, igen

kiszámolod a surlódási erőt F= 0,5*m*g= 5000N

ez lesz egyenlő a coulomb erővel

5000= k*Q/r^2 amiből r=1341,640 m

2011. jún. 5. 00:57
 4/9 anonim ***** válasza:
az 1.-t nem nagyon értem. most a 2 gr-os fóliát emeljük fel amivel korábban megdörzsöltük a rudat?
2011. jún. 5. 01:02
 5/9 A kérdező kommentje:
Szerintem igen
2011. jún. 5. 01:04
 6/9 anonim ***** válasza:
ha igen, akkor nekem 1,25*10^-6 jött ki ami nem egyezik a megoldás szerintivel
2011. jún. 5. 01:05
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat!


Az fóliásra hogy jött ki az eredmény? Már próbálkoztam a könyvbeli képletekkel, de mindig kétismeretlenes egyenlet lett a vége.

2011. jún. 5. 02:13
 8/9 A kérdező kommentje:
Egyébként 3 b)-re 9,1*10^-30 jön ki a megoldókulcs szerint.
2011. jún. 5. 02:19
 9/9 anonim ***** válasza:

mert a megoldókulcs pontatlan, a g-t kerekítve 10-nek veszi


és a feladatot úgy képzelem el, hogy van annak a fóliának G súlya, ezt kell felemelni. szóval ennek egyenlőnek kell lennie a Coulomb erővel.

2011. jún. 5. 02:30