DaVeR kérdése:

Mennyi a megtakarított idő a vízlépcsőzés előtti helyzethez képest?


Egy folyó átlag sebessége 3m/s. A folyó sebességét vízlépcsővel 1m/s-ra lassítják. Egy szállítóhajó, amelynek a vízhez viszonyított átlag sebessége 9m/s, ingajárat-ban közlekedik a folyó 240 km-es szakaszán. A két zsilipelés időszükséglete 40'.


Végeredmény: 1 h.


Dee a tanárnak a levezetés kell és azt meg nem tudom ezekből hogy állhatnék neki. Remélem tudd valaki segíteni


2011. máj. 25. 11:10
 1/2 bongolo ***** válasza:

vh = 9 m/s = 32.4 km/h a hajó sebessége a vízhez képest

v1 = 3 m/s = 10.8 km/h a víz sebessége eredetileg

v2 = 1 m/s = 3.6 km/h a víz sebessége a vízlépcsőzés után

s = 240 km

tzs = 20' = 1/3 h egy zsilipezés ideje


Figyeld meg, hogy az adatokat át kellett váltani valamilyen közös mértékegységbe, legjobb most a km, km/h és az óra.


Fel kell írni, hogy mennyi idő volt eredetileg egy oda-vissza út:


lefelé út: t1l = s/(vh+v1)

felfelé út: t1f = s/(vh-v1)

oda-vissza idő: t1 = t1l + t1f


Az idők a zsilip megépítése után:


lefelé út: t2l = s/(vh+v2) + tzs

felfelé út: t2f = s/(vh-v2) + tzs

oda-vissza idő: t2 = t2l + t2f


Megtakarított idő: t1-t2 (mivel t1 feltehetőleg a több, ha megtakarítás van, ezért aból kell kivonni t2-t)


Az adatokat helyettesítsd be, hogy kijöjjön az eredmény.

2011. máj. 25. 13:57
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítgséget kiszámoltam ennek alapján és így ki is jött az eredmény =)
2011. máj. 25. 15:19