Matek házi, függvények határértéke. Segít valaki?


lim[2/(1-x^2)-3/(1-x^3)]; x tart 1

lim(x^3-1)/(x^2-1); x tart 1

lim(x^3-8)/(x-2); x tart 2

lim(x-1)/(gyökx-1); x tart 1

lim(gyökx-gyök2)/(x-2); x tart 2


2011. máj. 12. 18:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Az elsőnek itt van egy eredménye, de a megoldással még küzdök:

[link]

2011. máj. 12. 18:51
 2/11 bongolo ***** válasza:

Az utolsó 4 hasonlóan fog menni, mindenhol alakítsd szorzattá a hatvány minusz valamennyit, az a^2-b^2=(a-b)(a+b) és hasonló nevezetes összefüggésekkel, és akkor fogsz tudni egyszerűsíteni. Kis trükk: ahol csak x van, nincs négyzet, azt felírhatod gyök x négyzeteként.


Az alső sokkal nehezebb. Miután közös nevezőre hozol (ami ugye (1-x)(1+x)(1+x+x^2), nem pedig simán a két nevező szorzata) a számlálóként kapott kifejezésből ki lehet emelni (x-1)-et. Nem látszik kapásból, de próbáld meg, ki fog jönni. Utána már könnyű, tudsz egyszerűsíteni, stb.

2011. máj. 12. 19:04
 3/11 A kérdező kommentje:
köszönöm
2011. máj. 12. 19:06
 4/11 anonim ***** válasza:
A "köszönöm" csak udvariasságból jött, vagy már mind megy, ne foglalkozzak vele?
2011. máj. 12. 19:16
 5/11 A kérdező kommentje:
Az utolsó előtti sikerült, a többi nem megy.
2011. máj. 12. 19:22
 6/11 A kérdező kommentje:
az utolsó is meg van
2011. máj. 12. 19:26
 7/11 anonim ***** válasza:

Én meg az elsőben találtam meg a hibámat. Közös nevezőre hozás, L'Hospital-szály:

[link]

2011. máj. 12. 19:35
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget, már minden sikerült.
2011. máj. 12. 19:49
 9/11 anonim ***** válasza:

A második: 3/2


Harmadik: 12

2011. máj. 12. 19:53
 10/11 bongolo ***** válasza:

19:35 : A képben küldött levezetésben hiba van, a második l'Hospital deriváláskor a nevezőt nem deriváltad. Illetve a papírodon bizonyára deriváltad azt is, mert a végeredmény jó, csak amikor képet csináltál belőle, akkor már lemaradt.


Szóval ott (-12x+6)/(20x^3-6x-2)-nek kell lennie.


De ehhez a feladathoz nem kell l'Hospital, lehet, hogy a kérdező nem tanult még deriválni. Ahogy írtam, direktben is megoldható:


Közös nevező: (1+x)(1-x)(1+x+x^2)

Számláló: 2(1+x+x^2) - 3(1+x) = 2x^2-x-1

Ebből pedig egy kis gondolkodás után látszik, hogy kiemelhető x-1: 2x^2-x-1 = (x-1)(2x+1)


Egyszerűsítés után ez marad: (-2x-1)/(1+x)(1+x+x^2)

ami x=1-nél már nem 0/0, hanem -3/6 = -1/2.

2011. máj. 13. 00:21
1 2