Figyeljetek! Az a hf-mmagyarból h leirjam a Szigeti főhős főszereplőjének elemzését! Tudja vki h ki a főhős?
Nem kell leugatni érte, a Szigeti veszedelem tényleg egy marha hosszú és zavaros mű, elég nehéz olvasmány. Te sem hiszem, hogy mindig mindent elolvastál, nem kéne ezét rögtön letámadni másokat. Ez az oldal azért van, hogy kérdéseket lehessen feltenni.
A főszereplőt Gorcsev Ivánnak hívják, az ő szemszögéből mutatja be a Szigetvár ostromát a költő. Gorcsev a mű elején egy elég nemtörődöm figura, aki szeret kártyázni, akármilyen téttel, meg verekedni, általában nyer is mind a kettőben, amolyan vándor katona jelleg, aki az apródjával utazgat, és árulja a katonai szolgálatait. Az apródját Vanek-nak hívják, aki a közvetlen és nagyhangú, de erős és vitéz Gorcsev ellentéte, nem hajlandó semmi nehezet emelni, mert állítása szerint nem tesz jót a hátának, fél a magasságtól, és elvárja, hogy a közemberek, őt, mint egy vitéz apródját, úrnak szólítsák. A mű során a költő több apró komikus jelenetben is felhasználja ezt a kettősséget (a "komikusat" akkori mércével mérd, ne számíts rá, hogy nagyokat fogsz hahotázni, nem volt azért olyan kifejlett humorérzéke a szerzőnek), kicsit olyasmi, mint egy Bud Spencer-Terrence Hill páros (bár kétlem, hogy magyarórán ilyen párhuzammal szokták ezt érzékeltetni, de azért akár érdemes lehet elsütni). A mű első részében leírja az aktuális politikai helyzetet, hogy a török meg akarja támadni Szigetvárt, ezért folyik a felkészülés az ostromra, a másik szálon pedig megismerjük Gorcsevet és Vaneket, amint éppen Szigetvárra tartanak, hogy ott felajánlják (jó pénzért) a szolgálataikat. Következő rész már Szigetvárban történik, ahol Gorcsev megismerkedik a várkapitány lányával, Annával. Beleszeret, és a lánynak sem közömbös, de az akkori szokások szerint ciki lenne kimutatni. A várat védő német zsoldoscsapat vezetője, Senki Alfonz is szemet vetett a lányra (a senki itt egy állandó jelző, egy epitheton ornansz, mint a Bagolyszemű Athéné meg hasonlók, azt jelöli, hogy Alfonz mikor zsoldosnak állt, levetette családnevét, hogy ne hozzon a névre szégyent, és azóta így nevezi magát). A lány látszólag enged is Alfonznak, de ez csak játék, így leplezi, hogy igaziból Gorcsevet szereti, hogy Gorcsevnek küzdenie kelljen.
Gorcsev az elején ezen megsértődik, aztán ahogy a mű folyamán egy érettebb emberré válik a kemény harcokban, és az érzelmei is elmélyülnek, így mégis megküzd a lányért, és elnyeri a szívét. Alfonz ezért leszerel, és otthagyja a várat, elutazik Afrikába.
Szintén meg fontos szereplő az ellenséges sereg vezetője, a Török Szultán. A mű egyik központi része a Török Szultán levelezése, amiben a Török Szultán igyekszik rávenni a vár védőit, hogy adják meg magukat, és ne áldozzák fel az életüket feleslegesen, mert úgyse tarthatják meg a várat. A megadásért cserébe egy aranyból készült szekeret ajánl fel annak, aki megnyitja előtte a kaput, és ez a kalandor Gorcsevet meg is ingatja, de végül hű apródja, Vanek segítségével megtalálja a helyes utat, és átveri a törököket, ezzel megmentve a várat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!