Melyik a kakukktojás? Jó magyaros tudna segíteni?


A felsorolt igék közül állapítsd meg, hogy melyik a kaukktojás az A és a B szempont szerint!

bántja, hányja, bontja, ontja, bontsa, fonja


A - Hangtani változás szempontjából kakukktojás a _______ szó, mert abban ______ megy végbe, a többiben pedig ______.


B - Igemódok tekintetében kakukktojás a _______ szó, mert az ________ módban van, a többi pedig ______ módban.


2009. márc. 8. 16:30
 1/5 anonim ***** válasza:
97%

A: a hányja a kakukktojás, de az okot nem tudom, mindig összekeverem ezeket

B: a bontsa a kakukktojás, mert az felszólító módban van, a többi pedig kijelentő módban van.


Sajnálom, hogy csak ennyit tudtam segíteni.

2009. márc. 8. 17:31
 2/5 anonim ***** válasza:
47%
Szerintem a bontsa is felszólító....
2009. márc. 8. 17:42
 3/5 A kérdező kommentje:

:((((

:S

2009. márc. 8. 18:50
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

B: bontsa felszólító többi kijelentő


B

2009. márc. 8. 21:07
 5/5 anonim válasza:
100%

A Hangtanilag a hányja, mert abban írásban nem jelölt teljes hasonulás van (ha jelölnéd, nagy hiba lenne, csak így ejted:nny), a többiben meg összeolvadás (t+j=ty, t+s=cs, n+j=ny), ezt soha nem jelöljük írásban.

B Igemódok tekintetében a bontsa, mert az egyértelműen csak felszólító módú lehet. Bizonyos mondatokban lehetne a hányja, fonja is felsz. módban, de ennyi kakukktojás nem fér el egy fészekben.

2009. márc. 9. 19:27