Összesen együtt hány (egyenlő nehéz) zsákot vittek?

Egy híres ókori görög matematikustól származik az alábbi feladat. „A ló és az öszvér egymás mellett mentek, hátukon zsákokkal, mikor a ló panaszkodni kezdett nehéz terhére. Erre az öszvér azt mondta:– Ha egy zsákot átveszek a hátadról, akkor az én csomagom kétszer olyan nehéz lesz, mint a tied. Ha azonban te vennél át egy zsákot az én hátamról, akkor a te csomagod még mindig csak olyan nehéz lenne, mint az enyém. Összesen együtt hány (egyenlő nehéz) zsákot vittek?”
2011. ápr. 21. 10:52
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen a lovon x zsák, az öszvéren y.

2(x-1) = y+1 -> 2x-2 = y+1

x+1 = y-1


Kivonjuk a két egyenletet

x-3 = 2

x = 5

Másodikba visszahelyettesítve

5+1 = y-1

7 = y

Tehát a ló 5 zsákot visz, az öszvér 7-et

2011. ápr. 21. 10:56