Egy híres ókori görög matematikustól származik az alábbi feladat. „A ló és az öszvér egymás mellett mentek, hátukon zsákokkal, mikor a ló panaszkodni kezdett nehéz terhére. Erre az öszvér azt mondta:– Ha egy zsákot átveszek a hátadról, akkor az én csomagom kétszer olyan nehéz lesz, mint a tied. Ha azonban te vennél át egy zsákot az én hátamról, akkor a te csomagod még mindig csak olyan nehéz lenne, mint az enyém. Összesen együtt hány (egyenlő nehéz) zsákot vittek?”2011. ápr. 21. 10:52
1/1 anonim válasza:
Legyen a lovon x zsák, az öszvéren y.
2(x-1) = y+1 -> 2x-2 = y+1
x+1 = y-1
Kivonjuk a két egyenletet
x-3 = 2
x = 5
Másodikba visszahelyettesítve
5+1 = y-1
7 = y
Tehát a ló 5 zsákot visz, az öszvér 7-et