Hány centiméter az MNC háromszög kerülete?

Az ABC háromszögben AB = 10 cm, BC = 9 cm és CA = 8 cm. Az A és a B csúcsból kiinduló szögfelezők az O pontban metszik egymást. Az O ponton át párhuzamost húzunk az AB oldallal, és ez az egyenes az M és N pontban metszi a háromszög AC és BC oldalát.
2011. ápr. 20. 05:20
 1/8 anonim válasza:

Megoldás 17cm


Az ABC és NMC háromszögek hasonlóak: MN=k*AB; NC=k*AC; MC=k*BC

A beirt kor kozeppontja az O pontban van. Kiszamitjuk a suagarat Heron keplete alapjan

r=sqrt((s-AB)*(s-AC)*(s-BC)/s)=sqrt(77)/(2*sqrt(3))

Az N pontbol merolegest bocsatok az AB egyenesre, ami egzenlo r-rel, a metszespont legzen F

Az A pontnal levo szog cosinusa a cosinustetel alapjan:

BC^2=AC^2+AB^2-2*AC*AB*cosA

Innen cosA=83/160

sinA=sqrt(1-cos^2A)=(9*sqrt(3)*sqrt(77))/160

Az ANF haromszogbol:

sinA=r/AN AN=r/sinA=80/27; Innen NC=8-80/27=136/27

Innen k=(136/27)/8=17/27

MN=170/27

MC=153/27

Az NMC haromszog kerulete NC+MN+AB=17

2011. ápr. 20. 12:02
 2/8 anonim ***** válasza:

Adott

a = 10 cm (AB)

b = 9 cm (BC)

c = 8 cm (CA)

A beírt kör középpontján átmenő, az 'a' oldallal párhuzamos egyenes (MN)

a' (MN)

b' (NC)

c' (CM) szakaszok

a kis háromszög oldalai

K' = ?


A párhuzamos szelők tételéből adódóan a kis háromszög oldalaira írható

a' = q*a

b' = q*b

c' = q*c

így a kerülete

K' = q(a + b + c) = q*2s

ahol

2s = a + b + c

a nagy háromszög kerülete

ezért

K' = q*K


A megoldáshoz tulajdonképpen csak a 'q' arányossági tényezőt kell meghatározni.

A feladatban 'O'-val jelölt pont a beírt kör középpontja.

Behúzva a nagy háromszög 'a' oldalhoz tartozó magasságát és az 'O' ponton átmenő, 'a'-val párhuzamos egyenest, az ABC és az MNB hasonló háromszögek alakulnak ki.

A hasonlóságból adódóan

q = a'/a = m/M

ahol

m - a kis háromszög

M - a nagy háromszög magassága

Mivel

m = M - r

a'/a = 1 - r/M


A területre érvényes képletből, miszerint

T = r*s

r = T/s

és az 'a' oldalhoz tartozó magasság

M = 2T/a

Ezeket behelyettesítve a 'q' képletébe adódik

q = 1 - a/2s

q = 1 - a/K


Vissza a kis háromszög kerületképletéhez

K' = q*K

a 'q' értékét beírva

K' = (1 - a/K)*K

így

K' = K - a

========

tehát a kis háromszög kerülete egyenlő: a nagy háromszög kerülete minusz az 'a' oldal hossza


Behelyettesítve

K ' = 27 - 10

K' = 17


DeeDee

**************

2011. ápr. 20. 14:27
 3/8 anonim válasza:
Bocsi, hogy nem a kérdésedre válaszolok, de hányadikos vagy? Mert én felsős szemmel nem sokat értek belőle! :D
2011. ápr. 20. 21:48
 4/8 anonim ***** válasza:

Tudom, udvariatlanság kérdésre kérdéssel válaszolni, de érdekelne, mit nem értesz a levezetésben? Nem tanultatok a hasonló háromszögekről? Mert az ezekben felírható összefüggések elegendők a megoldáshoz.

Őszintén szólva zavarban vagyok, mert igyekeztem olyan megoldást adni, ami a legminimálisabb ismeretekkel is érthető. Sajnálom, hogy nem sikerült. :-(

De hogy a kérdésedre is válaszoljak: régen kikoptam már az iskolapadból. :-) Meg nem hiszem, hogy a kornak bármi jelentősége lenne, a matek nyelve kortalan. Amúgy mit jelent, hogy: felsős? hanyadik osztályba jársz tulajdonképpen?


Ha úgy gondolod, hogy segít, csinálok egy rajzot is, azzal talán világosabb lesz a megoldás.


DeeDee

************

2011. ápr. 20. 22:27
 5/8 anonim ***** válasza:

Itt az ígért rajz, remélem segít a megértésben.


[link]

2011. ápr. 21. 00:45
 6/8 anonim válasza:
Júj, most pedig én vagyok zavarban, mert én meg csak 5.-es vagyok, nem tudom, hogy mit kötekedek... Háromszögből csak a kerületet tanultuk, de már mondott a tanár vmi. képletet.. De nem jegyeztem meg.. :D
2011. ápr. 21. 18:37
 7/8 anonim válasza:
A rajzzal meg egy picit jobban értem, minden esetre félreteszem, hátha kell majd... (=
2011. ápr. 21. 18:37
 8/8 anonim ***** válasza:

Tetszik az érdeklődésed! :-)

Ne zavarjon, ha olyan dolgokkal találkozol, amiket még nem tanultál. Majd sor kerül rá.

Remélem, valamikor még tudod használni ezt a levezetést.

Nem tudom, hogy a kérdezőt miért nem érdekli. :-(

2011. ápr. 21. 23:55