Matekhf. Hogyan csináljam? :S


a) Egyenletrendszer: 6x+6y=12; 3x+3y=6xy.

Kijött két számpár: (1;1), ill. (3; -1). Utóbbi viszont ellenőrizve nem jó...:S

b) Véletlenszerűen választunk egy háromjegyű N pozitív egész számot. Mi a vszínűsége, hogy log 2 N (alsó indexben a 2-es) egész szám?

c) Egy kereskedő 900 Ft- ért vesz egy árucikket. Hány Ft-os árat írjon rá, hogy a kiírt árból 10%-ot engedve még mindig legyen 20% haszna az üzleten?

d) Egyenlet: Ötödik gyök alatt x² (a kitevő:négyzet)- ötödik gyök alatt x=2

e) Egy tesztben az osztály átlaga 80 pont. A lányok átlaga 83 pont, a fiúké 71 pont. Az osztály tanulóinak hány %-a lány?


2011. ápr. 12. 17:42
 1/7 anonim ***** válasza:
c - 900 Ft a befektetés annak a 20%-a 180ft - azaz 1080ft az áru ára 20%os haszonnal - 1080ftx1.1=1188ft ez pedig a 10%os csökkentés előtti ár azaz a megoldás elvileg.
2011. ápr. 12. 18:11
 2/7 anonim ***** válasza:

b- megnézzük, hogy 2-t milyen kitevőkre emelve kapunk háromjegyűszámot azaz 2(a hetediken) =128 - tehát ilyen a kettes hetedik, nyolcadik és kilencedik hatványa azaz a 128, 256, 512

Kedvező esetek száma 3

Összes eset: 900 (ennyi háromjegyűszám van)

Megoldás: kedvező/összes=1/300


Nem biztos, hogy jó

2011. ápr. 12. 18:35
 3/7 A kérdező kommentje:
Én 3/300-ra/1/100-ra gondoltam, de szerintem Te is úgy akartad írni. :-) Köszönöm szépen.
2011. ápr. 12. 19:21
 4/7 anonim ***** válasza:

e.)

Legyen

T - az osztály létszáma

L - a lányok száma

F - a fiúk száma

A = 80 pont - az osztály átlaga

Al = 83 pont a lányok átlaga

Af = 71 pont - a fiúk átlaga

p = L/T = ?


Az összpontszám

P = A*T

A lányok átlaga

Al = Pl/L

A fiúk átlaga

Af = Pf/F

Mivel

a fiúk pontszáma = összpontszám mínusz a lányok pontszáma

Pf = P - Pl

az összpontszámot beírva

Pf = A*T - Pl

a fiúk létszáma = osztálylétszám mínusz a lányok száma

F = T - L

ezért

Af = (A*T - Pl)/(T - L)


A két egyenlet tehát

Al = Pl/L

Af = (A*T - Pl)/(T - L)

Az elsőből

Pl = Al*L

a másodikba behelyettesítve

Af = (A*T - Al*L)/(T - L)

számlálóból, nevezőből T-t kiemelve

Af = (A - p*Al)/(1 - p)


Az egyenletet p-re rendezve

p = (80 - Af)/(Al - Af)

Behelyettesítve

p = (80 - 71)/(83 - 71) = 9/12 = 3/4

p = 75%

=======


DeeDee

************

2011. ápr. 13. 19:18
 5/7 anonim ***** válasza:

a.)

Nem tudom, honnan jött ki neked a 3; -1 értékpár. :-)


Ha a két egyenleted egyszerűsíted, marad

x + y = 2

x + y = 2xy

Ebből

xy = 1

az első egyenletből

y = 2 - x

így

x(2 - x) = 1

nullára rendezve

x² - 2x + 1 = 0

ebből

x = 1

====

és

y = 1

====


DeeDee

********

2011. ápr. 13. 19:50
 6/7 anonim ***** válasza:

d.)

x^(2/5) - x^(1/5) = 2

x^[2*(1/5)] - x^(1/5) = 2


x^(1/5) = a


a² - a = 2

a² - a - 2 = 0

A gyökök

a1 = 2

a2 = -1


Az első gyök a megoldás, így

x^(1/5) = 2

mindkét oldalt 5-ik hatványra emelve

x = 32

=====


DeeDee

************

2011. ápr. 13. 20:01
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! A d-nél én is eljutottam az egyenlet megoldásáig, csak a hamis gyökkel nem tudtam mit kezdeni...:S
2011. ápr. 13. 21:01