Segítettek ezzel a kémia feladattal? (szerves kémia)


Egy karácsonyfadísz készítő 300 gömbdíszt készít naponta, amelyek ezüstfelülettel vannak bevonva. A gömbök felszíne 25cm2, az ezüstfelülettek vastagsága 0,01mm. Az ezüstöt ezüst-nitrát oldat és glükóz segítségével állítja elő. Mekkora a napi ezüst nitrát és glükóz fogyasztás, ha tudjuk, hogy az ezüst 25%-a az oldatban marad és nem rakódk le a felületre?


Addig eljutottam, hogy felírtam az ezüst tükör próbát és 1 mol glükózból 2 mol ezüst állítható elő.


2011. márc. 30. 20:09
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hát, ha eddig eljutottál, akkor már meg van a lényeg.

Utána kiszámolod, mennyi ezüst kell a gömbökre. Térfogat = felszín * vastagság = 25 cm2 * 0,001 cm = 0,025 cm3. Ezt megszorzod 300-zal (annyi gömb van), és kijön, hogy 7,5 cm3 ezüstre van szükséged.

Ezzel nem tudsz még számolni, mert előbb kell az ezüst sűrűsége. Ez 10,49 g/cm3 (neten vagy függvénytáblában megtalálod). Vagyis 10,49 g/cm3 * 7,5 cm3 = 78,675 g ezüstre van szükséged.

Ezt után átszámolod anyagmennyiségre: 78,675 g / 108 g/mol = 0,728 mol.

Vagyis ennyi ezüst kell elméletileg, viszont a gyakorlatban 25% az oldatban marad, vagyis ez csak a 75%-a annak, amit elő kell állítani. Így az előállítandó ezüst: 0,728 mol / 0,75 = 0,971 mol.

Ezek után a kiszámolt arányokkal (1 glükóz => 2 Ag; 1 AgNO3 => 1 Ag) egyszerűen meg tudod mondani, hogy a szükséges glükóz anyagmennyisége 0,486 mol, a szükséges ezüst-nitrát anyagmennyisége 0,971 mol.

Ha kell a tömeg, azt már szerintem ki tudod egyedül is számolni.

2011. márc. 30. 21:12
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként ez az Ötösöm lesz kémiából c. példatárból van, 1-2 éve én is megcsináltam ezt a feladatot, a mai napig emlékszem :)
2011. márc. 30. 21:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget
2011. márc. 30. 22:47