Mateklecke. Ha valaki segít (? ), egy életen át hálás leszek érte:D

Egy háromszög két oldala 20 cm és 24 cm, az általuk bezárt szög szögfelezője 22 cm hosszú. Mekkora a két oldal által bezárt szög?
2011. márc. 29. 16:01
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez csak egy ötlet:

Szögfelezőtétel és koszinusztétel kell hozzá.

A szemközti oldalt a szögfelelő két részre bontja: x és y. Ezek aránya x:y=20:24. Ebből kifejezed az egyik ismeretlent és felírod a két kis háromszögre a koszinusztételt, meg a nagy háromszögre is.

Két ismeretlen, két egyenlet, elméletileg meg lehet oldani.

Nem számoltam végig, lehet, hogy nem működik, mert nagyon bonyolult egyenletek lesznek, de ez az egy tippem van.

2011. márc. 29. 16:25
 2/7 anonim ***** válasza:
A nagy háromszögre nem is kell, azt nem tudom miért írtam.
2011. márc. 29. 16:26
 3/7 A kérdező kommentje:
A területtel kell valahogy:S
2011. márc. 29. 17:31
 4/7 anonim ***** válasza:
Tényleg. Akkor használd azt a területképletet, hogy egyik oldal szorozva a másik oldallal szorozva a közbe zárt szög szinuszával osztva kettővel. Felírod a két kis háromszög területét, összeadod, és megkapod a nagy háromszög területét. a kis háromszögekben szinusz alfa van, a nagyban pedig szinusz 2alfa. Szép kis trigonometrikus egyenlet lesz. Azt gondolom már tanultátok.
2011. márc. 29. 18:13
 5/7 anonim ***** válasza:
Tökéletes az utolsó válaszoló gondolatmenete. Az ennek alapján adódó képletbe behelyettesítve viszont kiderül, hogy a feladatnak a fenti adatokkal nincs megoldása, mert a cosα értéke nagyobb lesz mint 1.
2011. márc. 29. 21:32
 6/7 A kérdező kommentje:

akkor t1=20x22xsin alfa

t2=24x22xsin alfa

T=24x20xsin 2alfa :2= 20x24x2x sinalfa x cosalfa:2

és innentől?:D

2011. márc. 29. 22:09
 7/7 anonim ***** válasza:

Legyen

b = 20 cm - az egyik

c = 24 cm - a másik befogó

f = 22 cm - a szögfelező

2α = ? - a 'b' és 'c' oldal által bezárt szög


A megoldás menete:

A szögfelező a nagy háromszöget két kisebbre osztja, ezek területének összege megegyezik a nagy háromszög területével. Az oldalak és a szög segítségével felírva a területeket:

t1 = c*f*sinα/2

t2 = b*f*sinα/2

A nagy háromszög területe

T = c*b*sin2α/2 = 2*c*b*sinα*cosα/2

T = t1 + t2

vagyis

c*f*sinα/2 + b*f*sinα/2 = 2*c*b*sinα*cosα/2


Egyszerűsítés és a bal oldalon kiemelés után

f(c + b) = 2*c*b*cosα

amiből

cosα = f(c + b)/2*c*b

=================


A megadott értékeket behelyettesítve

cosα = 1,00833...

adódik, ami nem értelmezhető, vagyis nem létezik a megadott adatokkal rendelkező háromszög.


DeeDee

**********

2011. márc. 29. 22:56