Hányan társultak? Néhány kereskedőnek 8240 korona közös tőkéje van; mindegyikük negyvenszer annyi koronát ad az üzletbe, mint ahányan társultak, és az egész összeghez annyi százalékot nyernek, mint ahányan vannak. (folyt. Lent)

Ha a hasznot felosztják, mindegyikük tízszer annyi koronát kap, mint ahányan vannak, és még megmarad 224 korona.
2011. márc. 14. 14:50
 1/3 DudoloPocok ***** válasza:

Valami baj van az adatokkal, ugyanis a személyek számára nem jön ki egész szám :


8240=x*40+x*40*x/100


innen :


x1= 101,987 ~ 102 személy


haszon 8240-40*102*1,02=4078,4


haszon felosztás : 102*10*102=104040 ami megint baromság.


szerintem valamit elírtál az adatokban, vagy a szövegben !!

2011. márc. 15. 12:42
 2/3 A kérdező kommentje:

Feladatgyűjteményből van a feladat, és nincs benne hiba.

Amúgy az egyenlet amit felírtál nem teljesen jó szerintem, oda kell figyelni nagyon a szövegre.

Leírom, hogy én hogy gondoltam, értelmeztem:

legyen x a társaság létszáma

volt 8240 koronájuk

mindegyikük negyvenszer annyit ad, mint ahányan társultak:

ez nálam x*(40x) szóval eddig van 8240+ x*(40x)

és az egész(!) összeghez annyi százalékot nyernek, mint ahányan vannak: ezt szerintem úgy kell érteni, h. az egész összeg, az azt jelenti, amibe már beleadták a x(40x)-et. Ennek kell nézni az x/100-adát, és szerintem az a nyereség tulajdonképpen.

(8240+x*(40x))*(x/100) és ez egyenlő a mindegyikük 10-szer annyi koronát kap, mint ahányan vannak +224 koronával.

Tehát én így gondoltam az egyenletet:

(8240+x*(40x))*(x/100)= x*(10x)+224


Jó ez így?Mert így lesz benne xnégyzet meg xköb, és ennek a feladatnak elvileg elsőfokúnak kellene lenni.

2011. márc. 16. 20:21
 3/3 DudoloPocok ***** válasza:

Igazad van.


az egyenleted kibontva, leegyszerűsítve :


x^3-25x^2+206x-560=0


a szóba jöhető megoldás x1=7 , x2=10

2011. márc. 16. 23:17