4kg 15 tömeg%-os sóoldatból20 tömeg%os oldatot szeretnénk készíteni. A, Hány gramm sót adjunk az oldathoz? B, Hány gramm víz elpárologtatásával érhetjük el ezt?

Kérlek magyarázzátok is el,hogy kell,hogy megértsem.köszönööööm!
2011. márc. 4. 17:19
 1/4 anonim ***** válasza:

hát, ez lényegében matek feladat. most van 4000 g oldatunk, abból 4000*0.15=600 g oldott anyag.

ha hozzáadunk x gramm sót, akkor 4000+x oldat és 600+x oldott anyag lesz benne. ezek arányának kéne 0.2-nek lennie.

tehát:


(600+x)/(4000+x)=0.2


600+x=800+0.2x


0.8x=200


x=250

2011. márc. 4. 17:29
 2/4 anonim ***** válasza:

ha x gramm vizet elpárologtatunk, akkor 4000-x g vizünk lesz, a só nem változik.


600/(4000-x)=0.2


x=1000

2011. márc. 4. 17:32
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm:) a kémia tanárom is magyarázta csak így elsőre nem fogtam fel a dolgot.:d de mostmár értem KÖSZÖNÖM:)
2011. márc. 4. 17:45
 4/4 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy segítettem :)
2011. márc. 5. 09:38