Fizika találós kérdések? (2) :D


1.Mekkora kitérés esetén egyenlő a vízszintes síkban 10cm-es amplitúdójú harmonikus rezgőmozgást végző test mozgási és rugalmas energiája?

2.Egy harmonikus rezgőmozgást végző test összenergiájának hányadrésze a mozgási energia akkor,amikor a kitérés az amplitúdó fele?


Leírnátok röviden a levezetést is,légyszi?Köszönöm szépen :)


2011. márc. 3. 20:13
 1/4 DudoloPocok ***** válasza:

1.Mekkora kitérés esetén egyenlő a vízszintes síkban 10cm-es amplitúdójú harmonikus rezgőmozgást végző test mozgási és rugalmas energiája?


A rendszer összenergiája, amikor csak mozgási energiája van ( nincs megnyúlás ): E=mv^2/2=m*A^2ω^2/2



A kérdés az, ez milyen kitérésnél feleződik le ( a másik fel rugalmas energia lesz ekkor ):


m*A^2ω^2/4=(m*A^2ω^2*cos^2ωt)/2...egyszerűsítésekkel :

1/2=cos^2ωt

cos ωt =±√2/2

ωt=± π/4+k*2π (45 fokos kitérésnél )

2011. márc. 4. 10:27
 2/4 DudoloPocok ***** válasza:

2.Egy harmonikus rezgőmozgást végző test összenergiájának hányadrésze a mozgási energia akkor,amikor a kitérés az amplitúdó fele?


Összenergia : m*A^2*ω^2/2


a fele kitérésnél A/2=A*sinωt ...->ωt=π/6+2k*π


fele kitérésnél a sebesség: v=A*ω*cosωt=√3*A*ω/2


a mozg energia =(√3/2)^2* m*A^2*ω^2/2


a hányados :((√3/2)^2* m*A^2*ω^2/2) /(m*A^2*ω^2/2)/=3/4 része

2011. márc. 4. 10:40
 3/4 DudoloPocok ***** válasza:

első vagyok : az első kérdéshez


x=A*sin (π/4)


x=√2*5 cm=7,07 cm

2011. márc. 4. 10:46
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2011. márc. 4. 15:18