Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki passzívba tenné nekem...

Valaki passzívba tenné nekem a hiányzó részeket? Igazak, vagy hamisok ezek az állítások?

Figyelt kérdés

A zárójelben lévő szót kéne a megfelelő passzívba tenni, és eldönteni, hogy az adott 7 sztori az igaz e, vagy hamis. Ha a zárójelben van a szó után egy nyilacskából kijövő passzív szóösszetétel, akkor az az, amit én beírtam jó megoldásnak.


-The American president's residence, the White House used to be grey. After a battle in 1814, the city of WAshington .....(capture-->was captured) by the British. It .....(say) that the White House .....(paint) white to cover up the smoke stains.


-It .....(beleive) that the American national sport baseball .....(base) on Australian game called 'Hit and Run' which ..... first .....(played). The expression 'home run' .....(introduce --> was introduced) because many of these convicts managed to escape while playing the game.


-Titanic 2 .....(film --> is being filmed) at the moment in Iceland. The story of the survivors in the lifeboats .....(tell -->is going to be told) in the film. Mary Chapin, 102, the only living survivor of the tragedy, .....(ask) to help with the details of the tragedy.


-It .....(say) that the film director Woody Allen has one of the largest colleczions of matchboxes which .....(give away-->were given away) in hotels and restaurants. Since this fact became public he .....(send-->has been sent) hundreds more by fans.


-All guests entering Microsoft boss Bill Gate's mansion .....(make) to wear an electronic badge which says 'Microsoft is King'. IN this way guests can easily .....(detect) when they move round the huge house.


-It .....(believe) that Levi jeans ..... originally .....(call--->was originally called ) 'Genes' because the material they .....(make-->are made) from came from Genoa in Italy.


-One of Carl Lewis' Olympic gold medals .....(include-->is included) in a box of famous American objects which .....(send-->is going to be sent) on the spaceship for the next lunar mission. All objects, which rapresent great moments in American history, .....(leave-->will be left) on the moon. They also include one of Madonna's bras.


KÖSZÖNÖM SZÉPEN!!!!!!!!!!!!!!


2011. márc. 1. 16:40
 1/7 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom, hogy igazak-e, de az igékben tudok segíteni. Nem, biztos, hogy mindegyik jó amit írtam.

1, was said, has been painted

2, is belived, is based, was first played

3, was asked

4, is said

5, were made, be detected

6, is believed, were originally called (a was nem jó.)

2011. márc. 9. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az elsőnél elírtam. Nem it was said hanem it is said.
2011. márc. 9. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi!

De már leellenőriztük a tanárral. Ha érdekelnek a megoldások, akkor leírhatom. :)

2011. márc. 16. 15:14
 4/7 anonim ***** válasza:
Szívesen:) Érdekelnek a megoldások, írd le.
2011. márc. 16. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

1: was captured/ is said/ was painted

2: is believed/ is based/ had been/ played/ is introduced

3: is being filmed/ is going to be told/ has been asked

4: is said/ were given away/ has been sent

5: are made/ be detected

6: is believed/ was originally called/ were made

7: is included/ is going to be sent/ will be left


És az igaz-hamis:

1:I 2:H 3:H 4:H 5:H 6:I 7:H

2011. márc. 17. 15:10
 6/7 A kérdező kommentje:
ööööö igen a 6-nál nem was, hanem were originally called :)
2011. márc. 17. 15:12
 7/7 anonim ***** válasza:
köszi! :)
2011. márc. 17. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!