Vörösmarty Mihálytól kéne elemezni a országházát. De nem sikerül nagyon. Hogyan kell elemezni ezt a művet? SOs
Kezdj hozzá ez alapján, fejtsd ki a fogalmakat is.
"Országháza (1846.):
A cím egyszerre jelenti az országgyűlés épületét, s mint metonímia, a benne megforduló, gyűlésező embereket. A vers második felében megjelenő allegorikus anyakép, mely a hazát prezentálja, a reformkori romantika egyik jellegzetes költői megoldása, s a hazájában hontalanná lett nemzetet jelképezi. A költemény erőteljesen felhívó (konatív) jellegét a rövid sorok, a lüktető dallam, az anafórikus szerkezet biztosítja."
Újabb adalék:
"Magyarországon is adva volt egy hasonló nemzeti katasztrófa lehetősége, hiszen a nemzeti függetlenségért és polgári átalakulásért küzdő liberális nemesség itt is halogatta a jobbágykérdés rendezését. Vörösmarty az Országháza című költeményében 1846-ban még mindig zaklatott, de már egy fokkal higgadtabb tanulságokat tudott levonni a galíciai eseményekből: még erőteljesebben sugallta az érdekegyesítést, a jobbágyfelszabadítást. Indulatosan vetette a nemesség szemére legnagyobb bűnét:
Ura s rabja millióknak
.........................................
Zsarnok, szolga egy személyben
Pontos volt ez a helyzetfelismerése, hiszen a nemesi nemzet kivetette magából a jobbágyokat, akiknek csak a robot, az adó, a katonáskodás jutott a hazából, s emiatt annak "fejét szenny s gyász takarja.", amiért a nemesség a felelős. A konkrét cselekvési terv azonban már hiányzik ebből a verséből, mert azt már nem Vörösmarty, hanem Petőfi fogja megfogalmazni, de ez volt legforradalmibb verse. Amikor elszavalta a Nemzeti Kör estélyén, a Pesti Hírlap így számolt be róla:
...nem volt semmi nesz, s Vörösmarty férfias hangja megcsendült. Minden szónak, amit elmonda, megvolt a súlya, mely szavalás közben gyakran nyilatkozott a hallgatók egyes tört felkiáltásaiban, s a szemek lángoló pillanataiban."
Itt egy elemzés, bár már biztos nincs rá szükséged, de azért elolvashatod. Ha ilyesmire lenne szükséged máskor, másnak, csak írjál, tudok küldeni:
Legradikálisabb hangú verse az Országháza című (keletkezett: 1846-ban). Eszmei fejlődésének csúcspontja. A vers aktualitását az adta, hogy az országgyűlés Pozsonyból Pestre akart költözni, de a nemesség nem adott pénzt arra, hogy az ország házát felépítsék. Már úgy nézett ki, hogy nem épül fel az Országház. A nemesség eljátszotta magát, belső széthúzás tapasztalható a nemességen belül: „…Nincs egy szó – összehangzó – Honfiak ajakáról / Nincs egy tett – Az eggyé lett – Nemzet élete fájáról…”
A haza kiszolgáltatott állapotát azonosítja a legelnyomottabb pór népek helyzetével, pedig most fel lehetne virágoztatni:
„(…)Most midőn leszállt a béke
S a vérontó harcnak vége,
S a hazának,
Mint anyának,
Aki gyermekei körében
Áll ragyogva örömében,
Földerűlne boldog napja: (…)”
De a hazának :
„(…) Most fejét szenny s gyász takarja.
Földön futva,
Bujdokolva,
Mint hivatlan vendég száll be
A szegény s kaján telekbe,
Hol nevét rút ferditésben
Ismerik csak átokképen.
Neve: szolgálj és ne láss bért.
Neve: adj pénzt és ne tudd mért.
Neve: halj meg más javáért.
Neve szégyen, neve átok:
Ezzé lett magyar hazátok.”
A költemény végén már csak azt kellene kimondania, hogy ezen az igazságtalan helyzeten csak egy forradalom segíthetne. Ezt a szót azonban már nem Vörösmarty, hanem Petőfi fogja kimondani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!