M@x kérdése:

Mi a megoldás ebben a matematika feladatban?


"Egy osztály fiútanulóinak száma 5-tel kevesebb, mint a leánytanulók számának háromszorosa. Hány fiú és hány leány jár ebbe az osztályba, ha a leánytanulók számának 250%-a egyenlő az osztály létszámával?"

Pontos vázlatot, megoldási tervet, és megoldást szeretnék.

Már vagy 30 perce ezen agyalok!


2011. febr. 27. 15:11
 1/7 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy nem írtad el a feladatot? Nem jött ki egész szám nekem... :S
2011. febr. 27. 15:23
 2/7 A kérdező kommentje:
Pontosan írtam le a könyvből.
2011. febr. 27. 15:24
 3/7 anonim ***** válasza:
vmi nem oké, nem jön ki egész számra.
2011. febr. 27. 15:33
 4/7 anonim ***** válasza:

Hát akkor... o: osztálylétszám, f: fiúk száma, l: lányok száma

o = f + l

f = 3l - 5

2,5 * l = o

Tehát

2,5 * l = l + 3l -5

5 = 1,5 * l

l = 10/3 = 3,333333333333 de ez nem lehet...


Azt nem tudom, hogy hogyan kellene értelmezni a 250%-ot. Mert ahogy le van írva, ez a megoldás jön ki. Ha esetleg úgy kellene értelmezni, hogy a lányokon felül még a lányok létszámának 250%-a jár az osztályba, az megint mást jelent, de akkor ebben az esetben egész fog kijönni.

o = f + l

f = 3l - 5

3,5 * l = o

Tehát

3,5 * l = l + 3l -5

5 = 0,5 * l

l = 10

f = 25


Persze lehet, hogy elszámoltam vagy félreértettem valamit.

2011. febr. 27. 15:34
 5/7 anonim ***** válasza:

F: fiúk száma

L: lányok száma

E: osztálylétszám

"Egy osztály fiútanulóinak száma 5-tel kevesebb, mint a leánytanulók számának háromszorosa." -> F = 3*L-5

"a leánytanulók számának 250%-a egyenlő az osztály létszámával" 2,5 * L = E

És mivel mindenki vagy fiú, vagy lány: F + L = E


Van három egyenletünk:

F = 3*L-5

2,5 * L = E

F + L = E


Ha ezeket átrendezve nem egész jön ki, akkor hibás a feladat.

2,5 * L = F + L

1,5 * L = F = 3*L-5

1,5 * L = 3*L - 5

0 = 1,5*L - 5

5 = 1,5 * L

5/1,5 = L -> ez nem egész, hibás a feladat.

2011. febr. 27. 15:39
 6/7 anonim válasza:
Mivel nem egész szám lesz a megoldás (3,3), az a megoldás, hogy nincs megoldás!
2011. febr. 27. 21:26
 7/7 anonim válasza:
Az egészben a legérdekesebb, hogy ez a feladat egy 6. osztályos matematika könyv százalékszámítással foglalkozó részében kerül elő. Ahol még a közelében sincsenek az egyenleteknek sem, nem hogy egyenletrendszereknek.
2021. jan. 25. 17:44