Mekkora lehet a labdák legnagyobb száma, ha az összes labda között a pirosak aránya legkevesebb 90%?

Színes labdák közül néhány piros, a többi kék. A labdákat egyenként megszámlálva azt tapasztaljuk, hogy az első 50 labda között 49 a piros. Ezután a többi labdát nyolcasával csoportosítva nem marad ki egy labda sem, és minden nyol-cas csoportban 7 piros labda van.
2011. febr. 26. 10:57
 1/2 anonim ***** válasza:

Jelölje x a nyolcas csoportok számát.

Tudjuk, hogy [piros labdák / összes labda = 0,9] (a / tört vonalat jelez).

A piros labdák száma: 49+7x

Összes labda: 50+8x

Behelyettesítve: (49+7x)/(50+8x)=0,9

49+7x=45+7,2x

0,2x=4

x=20


Összes labda: 50+8x=50+8*20=50+160=210.

2011. febr. 26. 11:19
 2/2 anonim ***** válasza:
Nehogy már ez az egyszerű példa ne menjen... hamarabb tart leírni a kérdést, mint kitalálni a megoldás menetét.
2011. febr. 27. 12:15