Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell JÓL verset elemezni?

Hogyan kell JÓL verset elemezni?

Figyelt kérdés
És egyáltalán hogy csináljam hogy az irodalomtanár is elfogadja? Ez az egész versemelemezgetés hülyeség, mert szubjektív, a tanár dönti el hogy neki tetszik-e. Ezen kell múlnia egy érettséginek?
2011. febr. 13. 14:24
 1/4 anonim ***** válasza:
erre én is kíváncsi lennék
2011. febr. 13. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

a gimnáziumi verselemzés nem olyan nagy dolog... nem várnak tőletek világmegváltó gondolatokat, sem újraértelmezést ... valóban elég szubjektív a dolog, de az, hogy nekem tetszik vagy nem tetszik még nem elemzés, csak vélemény... ha elmondod miért tetszik vagy miért nem, az már kezd közelíteni az elemzéshez :)

de nem is a vélemény része az érdekes, hanem a "műveltség" ... a jó elemzéshez szerintem nagyon jó módszer, ha szimbólumokat, toposzokat, motívumokat vizsgálsz... például ha egy versben valami pusztító árról van szó, akkor elmondhatod a víz minden jelentésrétegét, kapcsolhatod a Bibliához, és rengeteg más olyan műhöz, amiben hasonló jelentésében szerepel... a szimbólumok kibontása igazából egyszerű, nem kell hozzá különösebb tudás és nagyon jól "telik vele a papír".

Az fontos még, hogy ha állítasz valamit, azt támaszd is alá. Nem kell sok mindent állítani, de amit mégis, azt indokold meg, hozz rá példát.

Az egyik kedvenc trükköm az volt, hogy a végére hagytam valami velősebb mondatot arról, hogy szerintem mi a vers mondanivalója és mindig valami ezt bizonyító verssor idézésével zártam az elemzést.

Én szerettem a magyart, meg később azzal is mentem tovább, és élveztem a verselemzéseket, de ami igaz, az igaz... a verselemzés főként csak duma...

Ha megtanulsz pár jól hanzó kifejezést, mint archetoposz, kronotoposz, lejtmotívum, katarzis, értékpusztulás, intertextualitás, atmoszféra, mikro- és makro kozmosz... és a problémásabb, könnyen megtámadható kijelentések elé odateszed hogy "szerintem, úgy gondolom, meglátásom szerint" akkor azzal bevéded magad... :)

Nem olyan nagy cucc, nem lesz vele gond... de azért sok sikert kívánok :)

2011. febr. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

néhány tipp:

- idézz, jelöld meg, mit elemzel! pl. "számos hasonlatot találunk, pl. a második strófában: bla-bla"

- hasonlítsd valamihez a verset, keress kapcsolatokat másik művekkel, szerzőkkel! pl. xy motívumot használ, amit z is használt, vagy szerkezete szerint ez egy szonett, ami itt és itt is használatos volt.

- igaz, szubjektív az ilyesmi, de nem csak és kizárólag, olyan nagy mértékben, mint képzeled. mindig bizonyítsd, mit miért gondolsz. egyébként a szerkezetről jó sokat lehet írni (alakzatok, rímek, verselés, strófaszerkezet szerint részekre bontás, stb.)

2011. febr. 13. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A verselemzés akkor is teljesen szubjektív. Ismerned kell a tanárt, aki olvassa. Az én tanárom Weöres Sándor-kutató, és nem fogadja jól, ha kritizáljuk a költőjét.
2011. febr. 13. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!