Matematika, számrendszer, segít valaki?


az a házi hogy adjak meg 1 négy jegyű számot hetes számrendszerben és átváltás oda-vissza 10esbe példa:


5432 a hetesben és én csak edig tudom: 5x7a harmadikon+4x7 a másodikon+3x7 az elsőn+2x7 a nulladikon


hogyan tovább?:S


2011. jan. 30. 13:45
 1/1 anonim ***** válasza:

Hol akadtál meg? Ahogy írtad, az tökéletesen jó :)


Vagy a visszaváltás a gond?


Arra a legegyszerűbb technika: van mondjuk 3456(10)-ben.


MEgnézzük, melyik hatvány van meg benne, jelen esetben a 7^4 = 2401. Ezt kivonjuk belőle, mivel csak 1-szer van meg. Maradt 1055.


7^3 = 343 Ez megvan az 1055-ben 3-szor. Tehát 1055 - 1029 = 26.


7^2 = 49, ez nincs meg benne egyszer sem.


7^1 = 7, ez megvan benne 3-szor, 26 - 21 = 5.


7^0 = 1, ez megvan benne 5-ször.


Tehát az eredmény: 13035(7)


És természetesen ugyanez a technika minden létező számrendszerre használható. Nem a legegyszerűbb, de univerzális :)


A visszaváltás pedig ahogy írtad.

2011. jan. 30. 13:59