Mi a "nincs" szó szófaja?

Figyelt kérdés
2011. jan. 30. 11:08
 1/7 anonim válasza:
55%
azt hiszem létige.nem biztos
2011. jan. 30. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
55%
igen, létige
2011. jan. 30. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
akkorjó(1.voltam)
2011. jan. 30. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Egyrészt a nincs a van ellentéte, és ha a van létige, akkor a nincs is.

Másrészt részben igeként ragozódik, ismeretes még a "nincsenek" alakja többes számban. Bár ez egy hiányos ragozási sor, mert első-második személyben nem tudom ragozni (helyette a "nem vagyok" stb. alak jön be), azért felismerhető benne az igei ragozás.

Én így gondolkodnék.

2011. jan. 30. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
köszönöm :) végül kiderült, hogy tagadószó...
2011. febr. 2. 17:53
 6/7 anonim válasza:
hát az gáz mert létige pedig!
2012. márc. 29. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 L1lla ***** válasza:

I. Az ige:

Cselekvést, történést, létezést vagy állapotot kifejező szófaj. A cselekvést jelentő ige olyan tevékenységet nevez meg, amely az alany akaratától függ: dolgozik, tanul. A történést kifejező ige olyan változás, folyamat megnevezésére szolgál, amely független az alany akaratától: elromlik, esik, ragyog. A létezést jelentő ige az alany létét vagy nemlétét fejezi ki: van, nincs, lesz. Az állapotot jelentő igével megnevezett cselekvés is független az alany szándékától: bízik, fáj.


Forrás:

[link]

2015. nov. 30. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!