Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A Himnusz és a Szózat összehas...

A Himnusz és a Szózat összehasonlító elemzése?

Figyelt kérdés
Elsősorban saját fogalmazás érdekelne, nem internetes, mert dolgozatot fogunk írni belőle, és nem nagyon látom át az elemzés lépéseit, az összehasonlítás alapjait, illetve a két vers lényegét és az internetes források szerintem egy kicsit összecsapottak. Nagyon fontos lenne a jegyeim szempontjából is hogy megértsem. Nagyon kérlek segítsetek!
2011. jan. 28. 13:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
22%
Feküdj le velem és megkapod :P
2011. jan. 28. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
88%
húúhha.szívesen segítenék,de csak a kettő közti különbségeket tudnám leírni.ami közös bennük:keretes szerkezet,hősi múlt ábrázolása,a közelmúlt és a jelen mindkét műben szomorúnak van ábrázolva.ennyit tudtam segíteni,már ha ez segítség.:D
2011. jan. 28. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
93%
Mi is ezt tanuljuk,4 oldalas elemzést kell egy hét múlvára írnunk...:S A közös dolgok az nagyjából az amit az előző leírt az eltérőket meg olvasd el az egyik verset aztán haladj sorban miről ír...Pl. kihez szól, ki befolyásolja az emberek sorsát, utánanézhetsz neten a keletkezés körülményeinek(melyik korban miért optimistább a szózat stb.) Szerintem ezen a hétvégén fogom megírni, úgyhogy majd még adok ötletet, ha kell...:)(nem fogom leírni szóról szóra mit írj, ne azt várd!)elemzést kell írnotok otthon vagy elemzés a suliban, vagy doga hogy mi mit jelképez a művekben vagy mit?
2011. jan. 28. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
73%
Az irodalom akkora marhaság...
2011. jan. 28. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
90%

Kölcsey Ferenc Himnuszát és Vörösmarty Mihály Szózatát minden magyar ismeri. Minden nemzeti ünnepünkön felcsendülnek, így már mindenkinek feltűnhetett a köztük lévő hasonlóság.

Kölcsey Ferenc (1790-1838) alapjában véve zárkózott, befelé forduló ember volt, ami annak tudható be, hogy gyerekkorában elvesztette egyik szemét. Ha más emberek társaságában nem is, de az irodalomban otthon érezte magát. Híresebb művei a Parainesis Kölcsey Kálmánhoz, a Huszt, a Zrínyi dala, de a legnagyobb dicsőséget a Himnusz hozta neki, amelyet 1923-ban írt. Művei többnyire közéleti témájúak, a haza sorsával foglalkoznak, és a tett-filozófia megjelenése jellemző rájuk.

Vörösmarty Mihály (1800-1855) elszegényedett katolikus nemesi családból származott. Apja korai elvesztése miatt tanítónak állt, állása mellett pedig tanult. Írói pályafutásának első szakaszában főleg elbeszélő költeményeket írt, amelyek témája a szerelem és a boldogság keresése volt. Később azonban a már érett költő a közéleti témák felé fordult és foglalkoztatta a haza sorsa. Ebben a későbbi időszakban készült el a Szózat (1836) is, ami az 1832-36-os országgyűlés feloszlatása alkalmából született. A Szózattól fogva Vörösmarty a reformkori harcok nagy költője lett.

A két vers írása között 13 évnyi különbség van, s ez időszak nagy változást jelentett a magyar társadalmi, politikai életben. Más a Szózat háttere, mint a Himnuszé.

A két vers írása között 13 évnyi különbség van, s ez időszak nagy változást jelentett a magyar társadalmi, politikai életben. Más a Szózat háttere, mint a Himnuszé.Kölcsey 33 éves a Himnusz írásakor (1823). Ekkor még nem lát olyan társadalmi erőket, amelyek segíthetnének hazáján. Önmarcangoló tépelődéssel szemlélteti népét: "S ah szabadság nem virul / A holtnak véréből, / Kínzó rabság könnye hull / Árvánk hő szeméből!"A költőnek ekkor még csak könnyei vannak, csak könyörögni, csak imádkozni tud, de tenni, cselekedni még nem.Vörösmarty 36 éves a Szózat születésekor (1836). Életkorukban tehát csak 3 év a különbség, de mennyivel más a kor: a Szózat abban a válságos történelmi pillanatban keletkezett, amikor nyílt szakításra került sor a magyarság és a bécsi udvar között. A reformországgyűlések hangulatában, lázában ég az ország. Hűségre akarja nevelni a nemzet vezetőit, az egész népet. A kortárs magyarokhoz intéz szózatot Vörösmarty a legszentebb ügy, a haza érdekében.

Alapgondolata megegyezik Kölcseyével, a nemzet "ezredévi szenvedése" révén kiérdemelte a "jobb kor" eljövetelét.

Mindkét mű óda.Az óda görög eredetű lírai műfaj, az újkori költészetben fenséges dologról emelkedett hangú, ünnepi érzéseket kifejező alkotás.Tárgya sokféle lehet: istenség, természet, haza, művészet, igazság, barátság, szerelem, életöröm, hírnév.

A kalsszicista stílusirányzat nagyon rányomta bélyegét a magyar költészetre. Még a romantikában is megfigyelhetők egyes klasszicista vonások. Ilyen például a szabályos, harmonikus felépítés. Ennek (és Kölcsey kitűnő szónoktehetségének) köszönhető, hogy a Himnusz a retorika szabályai szerint van felépítve, csak úgy, mint a Szózat.

A Himnusz címe egyszerű és találó, és már magát a műfajt is megadja. Semmi szójáték, semmi felesleges szófecsérlés. Előre vetíti a témát és a hangnemet. Az ember már a cím elolvasásával tudja, hogy egy komoly műről van szó, és ha valaki egy kicsit is tájékozott az irodalom terén, az azt is tudja, hogy a vers egy Istenhez való fohász lesz.Vörösmarty alkotásának címe megadja a beszédhelyzetet, egy szónok (a költő) beszédet, szónoklatot intéz a magyar néphez. A cím típusában a Himnuszéhoz hasonlít. A cím rövidsége itt is találó és előrevetíti a hangnemet.

Mindkét mű keretes szerkezetű. A Himnusznál az első és az utolsó versszak, a Szózatnál az első kettő és az utolsó kettő alkotja a keretet. A keret első fele nevezhető bevezetésnek is, mert ebben található a tételmondat, és a kérés (ódához illően).

A Szózat első két sora a tételmondat, ami nem csak Vörösmarty idejében volt helytálló.Felszólítja a magyarokat, hogy igenis legyenek büszkék rá, hogy magyarok, és tegyenek a hazájukért. A mai időkben is e parancs szerint kéne minden magyarnak élnie, és éreznie.

A két mű versformája hasonló. Mindkettőben nyolc és hat szótagos sorok váltják egymást. A Himnusz trochaikus lejtésű, az időmértékes sorokba .A strófaszerkezet keresztrímes. A Szózat skót ballada formában íródott, félrímes, sorai jambikus lejtésűek, azaz emelkedőek, ellentétben a Himnusszal. Ezért a Szózat szövege kicsit könnyedebb, élénkebb, bíztató. A Himnuszé pedig elhaló, szenvedő.

A dicső múlt felemlegetése után mindkét szerző arra helyezi a hangsúlyt, hogy a jelen a múlt oppozíciója.A jelen visszásságait Kölcsey Isten haragjaként könyveli el, Vörösmarty pedig minden racionalitást nélkülöző, értelmetlen állapotnak („Haj, de bűneink miatt / gyúlt harag kebledben” ill. „Az nem lehet…”). Érdekes, hogy Vörösmarty múltról alkotott képe teljességgel pozitív, Kölcsey azonban már múltbéli eseményeket is az Úristen haragjának tud be, mint például az 1241-42-es tatárjárás illetve a 150 évig tartó török hódoltság – „Most rabló mongol nyilát zúgattad felettünk / majd töröktől rabigát vállainkra vettünk”.

A jelen gondjainak megoldásában ellentéteses gondolkodik a két szerző. Kölcsey csak az Úristenben bízik, hiszen ahogy a 4. és 5. versszakban bővebben kifejti, a magyar nemzet olyannyira meghasonlott önmagával, hogy csak „Bérce hág és völgybe száll, / bú s kétség mellette / vérözön lábainál / s lángtenger felette.”


Vörösmarty kevésbé pesszimista a magyarsággal kapcsolatban, hiszen ezért intézi a néphez szózatát, tettekre akar sarkallni. Igaz, a szebb jövendőben nem igazán bízik, hiszen versében megjelenik a nemzethalál romantikára jellemző, tragikus motívuma. Összességében a Szózat pesszimistább, hiszen van egy olyan kicsengése, mely szerint ha a magyarság mindent megtesz, életét, szellemi képességeit és fizikai erejét egyaránt a sorsjavítás munkájára fordítja, akkor sem bizonyos, hogy a nemzet halála elkerülhető. Igaz, Vörösmarty azzal vigasztalja magát, hogy „a sírt, hol nemzet süllyed el / népek veszik körül / s az ember millióinak / szemében gyász könny ül.” – vagyis a nemzet halála legalább emelkedett és megható lesz a világ számára.

Mindkét alkotás romantikus stílusban íródott. Ezt legjobban a téma igazolja. Mindkettő a haza sorsával foglalkozik, és felemlegeti a múltat. Nem csak megemlíti, hanem bővebben foglalkozik vele. Ez egyértelműen romantikus vonás, mert a romantika költői újra felfedezték saját nemzeti múltjukat, és szinte ismét megtalálták nemzeti azonosságtudatukat.

Mindkét mű olyannyira jól sikerült, hogy megzenésítésükre pályázatot hirdettek. A Szózatot 1843-ban Egressy Béni, a Himnuszt 1844-ben Erkel Ferenc zenésítette meg, amit azonban Kölcsey már nem érhetett meg.

Ezekből is látható, hogy a Himnusz és a Szózat mennyire hasonló, de mégis különböző zseniális költemény.


Reggen eretsegiztem mar.Remelem segitettem.

2011. jan. 29. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
25%

Még nem érettségiztem, de googlezni én is tudok.

Röpke 55 000 találat.

2011. máj. 1. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
89%

Ezt magyartanárom diktálta... :)



Himnusz és Szózat összehasonlító elemzése: A két vers keletkezési idelye között 13év külömbség van.Ez az időszak nagy változást jelentett a Magyar társadalmi és politikai életben.A költők életkorában csak 3év a külömbség,viszont más a társadalmi kor. A két verset a társadalmi és a szerkezeti hasonlóságok miatt elemezhetjük együtt. Mindkét vers összegző mű,melyben megjelenik a történelmi múlt,a jelen és a jövő: ezzel kívánják a magyarságot bezdítani.Kölcsey a Himnuszban ISten segítségét kéri,szerite az ország végső elpusztulása csak Isten segítségével kerülhető el.Ezzel szemben Vörösmarty a Szózatban szónoki beszédben fejti ki gondolatait,logikus érveléssel vazolja fel a lehetséges jövképet. Műfaji szempont: Mindekettő óda,nert magasztos eszméket,filozófikus témákat boncolgat mindkét vers,potetikus hangnemben.A Himnusz ezen belül imádság,a Szózat pedig szónoki beszéd. A versek szerekezete:Mindkét vers keretes szerkezetű,bár a végén mindkettő eltér.Mindkettő tagolódik versszakokra,a Himnuszban egy versszak 8 soros,a Szózatban pedig 4.Szerkezetileg a Himnusz hosszabb. Verstani szempont:A Himnusz keresztrímes(ABAB), a Szózat félrímes.Kölcsey és Vörösmarty erőfeszítései sikerrel jártak,mert a buzdítás nem volt hiábavaló,hiszen az ország elindult a fejlődés útján.Mindkettő verset megzenésítették.A Szózatot Egresy Béni zenésítette meg.

2011. máj. 11. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
20%
Nekem is ez kellene, de rövidebben, tömörebben, mivel 2-2,5 oldalt kell írni a saját füzetünkbe, az iskolába pedig be kell másolni a dolgozatfüzetbe.
2012. nov. 28. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
97%

A Himnusz és a Szózat összehasonlítása



A magyar nemzet két legkiemelkedőbb művét, a Himnuszt és a Szózatot Kölcsey Ferenc és Vörösmarty Mihály alkotta. A két költemény megírása között 13 év különbség van. Ez az idő nagy változást jelentett Magyarország társadalmi és politikai életében. Mindkét költemény a magyar nemzet imádsága lett.

1923-ban Kölcsey megírta a Himnuszt, amiben Istenhez imádkozik, Istent kéri a magyarok megsegítésére, míg Vörösmarty 1836-ban megírta a Szózatot, amiben már a nemzet segítségét kéri, a magyar néphez szól. A hazaszeretet szépségét, az alkotás nagyszerűségét és az emberiséghez tartozásunkat hirdeti mindkét mű. A régi dicsőségre hivatkozó műveik előkészítik és erősítik a bizakodó korszak hazafias szellemét. A hősi múltból merítenek példát.

A Himnusz és a Szózat a romantika jegyében íródott, a reformkor küszöbén illetve a reformkorban. Kölcsey művének műfaja himnusz, Vörösmarty művének műfaja pedig óda.

A két vers témája a hazaszeretet, de a Himnusz Istenhez szól, Isten áldását kéri a sokat szenvedett magyarokra. A Szózat a magyaroknak íródott, a költő a világ népeihez és a magyar nemzethez szól.

Szerkezetük keretes, mert az utolsó versszak kis változtatással megismétli az elsőt. A két költemény a hősi múlt felé fordul. A Himnuszban a,,Hajh” fordulatszó után a történelmi megrázkódtatások és a nemzeti önbírálat következik. A Szózatban a világ nemzeteihez szól a költő, figyelmezteti őket a magyarság nyomorúságáról, ecseteli a magyar hősök bukását.

A Himnuszban és a Szózatban az örömöt és a gyászt a költői képek idézik fel, mint a Szózatban. A Himnuszban megjelenik a sajátos szórend, az ellentmondás, az ellentétek, a fokozás és a költői túlzás. A két költemény változatos, szemléletes költői képeket használ, amivel nagyobb hatást tud gyakorolni az olvasóra.

A Himnuszt Erkel Ferenc, a Szózatot Egressy Béni zenésítette meg.

Mindkét költő működése híven kifejezi a reformkori küzdelmeket. Vörösmarty romantikája viszi diadalra irodalmunkban az egyéniséget, a nagy szenvedélyeket. A két költő művészete messze túlnő saját korukon: a haza és az egész emberiség közös szolgálatával adnak példát a késői utókornak.



Nekem ezt sikerült összehozni 10-20 perc alatt.

2012. nov. 28. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
33%
Nekem is ilyet kell írni és gratulálok az eddigi komizóknak ezt neten is meg lehet találni.
2014. febr. 1. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!