Egy vízzel teli poharat 60 cm sugarú körpályán függőleges síkban megforgatunk. Hány másodpercig tarthat egy körbefordulás, ha nem szeretnénk a vizet kiönteni? (Tételezzünk fel egyenletes körmozgást!)2011. jan. 23. 10:36
1/1 DudoloPocok válasza:
Akkor nem fog kiömleni a víz, ha a nehézéségi gyorsulással azonos nagyságú, de ellentétes irányú centripetális gyorsulásod lesz a csúcsponton
a(cp)=v^2/r =g
egy körbeforgáshoz szükséges idő : 2r*pi/v =T ( periódusidő ) és v=gyök (g*r)
T=2r*pi/v = 2r*pi/gyök (g*r)= 1,513 s