Egy háromjegyű számot megszoroztunk 9-cel. Így egy olyan négyjegyű számot kaptunk, melynek utolsó három jegye azonos az eredeti háromjegyű számmal. Bizonyítsuk be, hogy az eredeti szám osztható 125-tel.
Valaki letudná vezetni részletesen? Előre is köszönöm!
2011. jan. 18. 16:50
1/1 DudoloPocok válasza:
a 3 jegyű szám : a*100+b*10+c
szorzat
a*900+b*90+c*9= x*1000+a*100+b*10+c
x*1000=a*800+ b80+8c osztva 8
x*125=a*100+b*10+c
jobb oldalon az eredeti szám van, ami 125 egész számú (x) többszöröse, tehát igaz az állítás