Ezt hogy lehet megoldani? Egy órát szenvedtem ma már:|


Gyakorlaton voltam ma,és azt a feladatot kaptunk(karoszérásnál vagyunk kint egy osztálytársammal..(ketten kaptuk),hogy egy 199.5cm hosszú szakaszt,osszunk fel 14egyenlő részre.

Na de,ez eddig nem gond,csak ott a bibi,hogy 14db 3cm széles vasat kell úgy felrakni,hogy minden szakasz(két vas köszti rész egyenlő legyen).

ami adott:3cm széles egy vas darab,199.5cm hosszú,és 14egyenlő részre kell osztani,meg,az elején és a végén van 1-1 vasdarab

Remélem érthető voltam(:


2011. jan. 3. 18:32
 1/8 A kérdező kommentje:
válaszotok a szélétől a széléigben adjátok meg létszíves,előre is köszi
2011. jan. 3. 18:34
 2/8 anonim ***** válasza:
Rajzold le, mert nekem így nem teljesen világos.
2011. jan. 3. 18:39
 3/8 A kérdező kommentje:

képről link

igaz,kicsit nagyon látszik h homemade:D

[link]

2011. jan. 3. 18:52
 4/8 anonim ***** válasza:
E-mailben válaszoltam.
2011. jan. 3. 19:01
 5/8 anonim ***** válasza:

Legyen

L = 1995 mm - az alap teljes hossza

n = 14 - a felrakandó alkatrészek száma

s = 30 - egy alkatrész szélessége

t = ? - két alkatrész középvonalának távolsága


Rajzolj fel 3 db 's' szélességű alkatrészt (3 párhuzamos szakaszpárt) egymástól egyenlő távolságra, és húzd meg a középvonalukat.

Ekkor a két szélső középvonal távolsága: 2*t = (n - 1)*t, amely távolság 2*(s/2)=s távolsággal rövidebb, mint a teljes hossz (L)

Tehát írható

L - s = (n - 1)*t

ebből

t = (L - s)/(n - 1)

Mivel minden adat adott, 't' számítható

A példa adataival

t ≈ 151,15... mm

Tehát ha pl. az alap bal szélére felrakod az első vasat, aztán a következő bal szélét ettől 't' távolságra, elvileg az alap másik végén az utolsó 't' távolságot felmérve egy 's' szélességű hely marad, ahová az utolsó vas kerül.


Remélem, érthető a leírás, ha nem, kérdezz nyugodtan.


DeeDee

**********

2011. jan. 3. 19:30
 6/8 anonim ***** válasza:
Azt hiszem az én megoldásom egyszerűbb volt:D:D:D
2011. jan. 3. 19:49
 7/8 anonim válasza:

nem olyan bonyolult ez, illetve amennyiben tényleg meg kell csinálni, akkor igen:

namost kis geometriával megoldható talán a párhuzamos szelők tételével. lényege, hogy a táv egyik végébe húzol még egy egyenest,amire rámérsz 14 egyenlő szakaszt (hosszuk akármekkora lehet)

ezután az első szakasz végét húzd a már lerakott vasdarab végéhez, aztán ezzel párhuzamosokat kell húznod a többi szakasz végpontjaiból. ahol ezek metszik az alap egyenest, ott lesz az adott vasdarab vége.

remélem érthető volt :)


ugyan látom, hogy érkezett már segítség, de gondoltam egy kis geometriát is beleviszek, nekem nem árt a gyakorlás ezügyben. ha pedig nem látható át, esetleg csinálok ábrát :)

2011. jan. 3. 21:34
 8/8 A kérdező kommentje:

köszi szépen a válaszotok

az az igazság,hogy nem bonyulult,de kint belegabajodtam,végig fejbe akartam számolni,közbe szoltak,elvesztettem a fonalat

hiába segített az egyik alkalmazott...úgy se volt jó

mondta h jó lesz nekem hf-nek...

mondtam neki "gyengéden h elfelejtheti...

aztán itthol az első válaszával,megcsináltam

1:1méretarányba megcsináltam egy hulladék lécdarabon(XD)

aztán felhívtam...hát,telon keresztül éreztem h leblokkoltXD

2011. jan. 3. 22:08