Mi a szabály erre? Nem értem a többszörös törteket.


A példa kedvéért legyen x=a+b/2/2. Ha ezt az egyenletet levezetem, akkor kijön, hogy a+b/4. De viszont miért ne nézhetném úgy, hogy a nevezőben lévő 2/2 is egy tört, amit egyszerűsítve 1-et kapok. Vagyis így az eredmény x=a+b lenne. Tudtommal az osztások sorrendje felcserélhető, de akkor meg miért kapok más eredményt?


Egy másik példával: 6/3/4. Ezt szép sorban elvégezve 0,5-öt kapunk. De minden egész szám felírható tört alakban is. Vagyis akkor a 6=6/1-gyel. Tehát a fenti példa 6/1 : 3/4. De mivel törtet törttel úgy osztunk, hogy a reciprokával szorozzuk, így 6/1 x 4/3 = 8. Vagyis megint kétféle eredmény, ezért biztos van valami egyedi szabály a többszörös törtekre, de nem értem, hogy mi az.


2010. dec. 19. 18:38
 1/6 anonim ***** válasza:

Én úgy tanultam, hogy többnyire mindegy hogyan oldod meg ezeket. Az első példádnál nem igazán értem hogy jött ki az a 4-es... Ha megoldod, akkor x= a+b/1 avagy x= 1*(a+b) teljesen mindegy, a második példádnál pedig azon nem tudtam düllőre jutni, hogy 6/3 van felül avagy 3/4 alul :)

Ha 6 van a számlálóban, és a többi a nevezőben akkor 3/4=0,75 és 6/0,75=8... Ha a másik módszerrel csinálod, akkor 4/3*6 =24/3=8. Tehát ugyanazt az eredményt kapod!

2010. dec. 19. 18:58
 2/6 anonim ***** válasza:

mindig a leghosszabb törtvonallal kell kezdeni.

Ha a felső törtvonal a hosszabb, akkor (a+b)/(2/2)=a+b

Ha az alsó törtvonal a hosszabb, akkor ((a+b)/2)/2=(a+b)/4

2010. dec. 19. 19:00
 3/6 A kérdező kommentje:

Első válaszolónak: A 4-es úgy jött ki, hogy rendeztem az egyenletet. x=(a+b)/2/2 Vagyis beszoroztam mindkét oldalt 2-vel, 2x=(a+b)/2 majd megint kettővel. így a bal oldalt 4-lett. 4x=a+b. Végül elosztottam 4-gyel mindkét oldalt. x=(a+b)/4


A második példában valóban ugyanazt az eredményt (8-at) kapunk. De mi van, ha szép sorban elvégezzük az osztásokat 6/3/4? Ugyanis 6/3=2. Majd 2/4=0,5. És nem 8.


Második válaszolónak: Én is ilyesmin gondolkoztam, de egy általam felírt matek példáról, hogyan állapítom meg, hogy melyik a hosszabb és melyik a rövidebb törtvonala?

2010. dec. 19. 19:15
 4/6 A kérdező kommentje:

Vagyis ok, az első példában látható, hogy a felső törtvonal a hosszabb. Ez eddig ok. De akkor melyik a hosszabb a második példában?


6/3/4? Másrészt miért ne írhatnám fel a 6-ost 6/1 alakban?

2010. dec. 19. 19:21
 5/6 anonim ***** válasza:
Ez azért van így, mert felírni sem szabad szabálytalanul az egyenletet. Amennyiben mégis megteszed, több eredményt fogsz kapni a szükségesnél. Fontos szabály a törtvonal hossza.
2010. dec. 19. 20:46
 6/6 anonim ***** válasza:
Az általad felírt példában sem mindegy hogy melyik tört van a számlálóban és melyik a nevezőben. Lehet a törted 8 "emeletes is" akkor is vagy EGY számláló és EGY nevező... hogy azokon belül pedig szépen legbelülről haladsz kifelé! Az általad említett dolog, hogy beszorzod 2-vel, helytelen. Ha a nevezőben 2/2 van, azt nem szedheted úgy szét, hogy kétszer szorzol kettővel, mert teljesen egyértelmű hogy nem ugyanazt az eredményt fogod kapni! Mindig van egy fővonal, ami elválasztja a számlálót és nevezőt, először külön külön kell elvégezni az osztást ez alatt, és e fölött, majd ezután kell a nagy törtvonalat figyelembe venni!
2010. dec. 19. 22:00