Mi a szabály erre? Nem értem a többszörös törteket.
A példa kedvéért legyen x=a+b/2/2. Ha ezt az egyenletet levezetem, akkor kijön, hogy a+b/4. De viszont miért ne nézhetném úgy, hogy a nevezőben lévő 2/2 is egy tört, amit egyszerűsítve 1-et kapok. Vagyis így az eredmény x=a+b lenne. Tudtommal az osztások sorrendje felcserélhető, de akkor meg miért kapok más eredményt?
Egy másik példával: 6/3/4. Ezt szép sorban elvégezve 0,5-öt kapunk. De minden egész szám felírható tört alakban is. Vagyis akkor a 6=6/1-gyel. Tehát a fenti példa 6/1 : 3/4. De mivel törtet törttel úgy osztunk, hogy a reciprokával szorozzuk, így 6/1 x 4/3 = 8. Vagyis megint kétféle eredmény, ezért biztos van valami egyedi szabály a többszörös törtekre, de nem értem, hogy mi az.
Én úgy tanultam, hogy többnyire mindegy hogyan oldod meg ezeket. Az első példádnál nem igazán értem hogy jött ki az a 4-es... Ha megoldod, akkor x= a+b/1 avagy x= 1*(a+b) teljesen mindegy, a második példádnál pedig azon nem tudtam düllőre jutni, hogy 6/3 van felül avagy 3/4 alul :)
Ha 6 van a számlálóban, és a többi a nevezőben akkor 3/4=0,75 és 6/0,75=8... Ha a másik módszerrel csinálod, akkor 4/3*6 =24/3=8. Tehát ugyanazt az eredményt kapod!
mindig a leghosszabb törtvonallal kell kezdeni.
Ha a felső törtvonal a hosszabb, akkor (a+b)/(2/2)=a+b
Ha az alsó törtvonal a hosszabb, akkor ((a+b)/2)/2=(a+b)/4
Első válaszolónak: A 4-es úgy jött ki, hogy rendeztem az egyenletet. x=(a+b)/2/2 Vagyis beszoroztam mindkét oldalt 2-vel, 2x=(a+b)/2 majd megint kettővel. így a bal oldalt 4-lett. 4x=a+b. Végül elosztottam 4-gyel mindkét oldalt. x=(a+b)/4
A második példában valóban ugyanazt az eredményt (8-at) kapunk. De mi van, ha szép sorban elvégezzük az osztásokat 6/3/4? Ugyanis 6/3=2. Majd 2/4=0,5. És nem 8.
Második válaszolónak: Én is ilyesmin gondolkoztam, de egy általam felírt matek példáról, hogyan állapítom meg, hogy melyik a hosszabb és melyik a rövidebb törtvonala?
Vagyis ok, az első példában látható, hogy a felső törtvonal a hosszabb. Ez eddig ok. De akkor melyik a hosszabb a második példában?
6/3/4? Másrészt miért ne írhatnám fel a 6-ost 6/1 alakban?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!