Misi úgy készített deltoidot, hogy egy 5 cm és 12 cm oldalú téglalapot az egyik átlója mentén kettévágott, és a két részt összeragasztotta. Milyen hosszú az így kapott deltoid két átlója?


vezessétek le , lécci.


2010. dec. 4. 18:28
 1/8 anonim ***** válasza:
bevallom, én nem látom, hogy csinálsz ebből deltoidot.
2010. dec. 4. 19:38
 2/8 anonim válasza:
hát szivem ebből max paraleogramma lesz. (:
2010. dec. 4. 19:42
 3/8 anonim ***** válasza:

Sziasztok,

de, szerintem lehet belőle deltoid. Ugyanannak az átlónak a mentén lett összeragasztva, ahol szétvágta, csak az egyik háromszöget megfordította.

Mivel ugyanazon átló mentén ragasztjuk össze, így az eredeti téglalap átlóját kell kiszámolni.

A másik átló sem lesz nagyon nehéz, mert az a két csúcs, amit összeköt, derékszögű; mivel az az eredeti téglalapnak a csúcsa (hm... azt hiszem, egy csúcs nem lehet derékszögű. szóval a csúcsnál fekvő szög, vagy mi.)

Remélem, nem én látom rosszul, és segített.

2010. dec. 4. 19:53
 4/8 anonim ***** válasza:
ah, így már látom, szóval tükrözni is szabad a háromszöget. Így tényleg kijön a deltoid.
2010. dec. 4. 20:00
 5/8 anonim ***** válasza:

Hát, ha Misi keze elég ügyes ahhoz, hogy vágni meg ragasztani tudjon, gondoltam...

:))

2010. dec. 4. 20:06
 6/8 anonim ***** válasza:
jogos:)
2010. dec. 4. 20:19
 7/8 anonim ***** válasza:

Legyen

a = 5 cm - a téglalap egyik

b = 12 cm - a másik oldala

c = ? - a téglalap átlója, egyben a deltoid hosszabbik átlója

d = ? - a deltoid rövidebb átlója


A c-t a Pithagorász tétellel lehet kiszámítani.

A másik átlót pedig abból a meggondolásból, hogy a deltoid területe egyenlő az átlói szorzatának felével, és mivel a téglalap és a deltoid területe azonos, írható

a*b = c*d/2

ebből

d = 2*a*b/c


Minden adat ismert, csak be kell helyettesíteni.

2010. dec. 4. 23:01
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek :)
2010. dec. 6. 13:32