Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Világ gazdasága mint földrajz...

Világ gazdasága mint földrajz tétel?

Figyelt kérdés

Sziasztok

Esti gimnáziumba járok és lemaradtam egy anyaggal. A címet megadták, úgy voltam vele, hogy netről kidolgozom. De ha beírom, hogy Világ gazdasága és különböző formáit, mást dob ki. Nekem a Világ gazdasága: Mezőgazdasági területek, Társadalmi adottság, állattartás stb. Semmit nem találok erről, vagy csak én keresem rosszul. Előre köszönöm a segítségeteket!


2010. dec. 2. 21:23
 1/8 anonim válasza:
Szia!Mikorra kell ez neked?Én is földrajzból érettségiztem és nekem volt egy ilyen című tételem,h. a Világgazdaság felépítése.Kb. 1 oldalas a tétel.Én szakközépben érettségiztem,de ha gondolod írhatok belőle pár dolgot.
2010. dec. 2. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Jövőhét szerdára végülis. Megköszönném, ha írnál pár dolgot belőle.
2010. dec. 2. 22:24
 3/8 anonim válasza:
Na,legépelem!Remélem,ha bemásolom,akkor átlátható lesz!:) Az én tételem végül is ilyen vázlatszerű volt.Csak a lényegesebb dolgok voltak kiemelve,1-2 magyarázó szóval vagy mondattal.Ha esetleg valami nem egyértelmű,akkor kérdezz rá nyugodtan!:) Remélem tudtam segíteni!
2010. dec. 2. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:

A gazdaság rendszere:

-gazdasági tevékenység:az egyes társadalmak létének anyagi alapját biztosítja.

-a gazdaságot ágakra,szektorokra,azokat pedig ágazatokra bonthatjuk.

-Primer szektor(mezőgazdasági):alapvető élelmiszerek és ipari nyersanyagok előállítása,ágazatai:növénytermesztés,állattenyésztés,halászat,vadászat,erdőgazdálkodás

-Szekunder szektor(ipari):Kitermeli és feldolgozza a természeti kincseket,ill. a mezőgazdaság termékeit:kitermelőipar(pl. bányászat),alapanyagipar(pl. kohászat,az építőanyag-ipar),feldolgozóipar(pl. az elektronikai ipar).A termelés módja szerint:háziipar,kézműipar,gyáripar.Ágazatai:nehézipar,könnyűipar,élelmiszeripar.

-Tercier szektor(szolgáltatások): Anyagi ágazatok: pl. közlekedés,kereskedelem.Nem anyagi ágazatok:közoktatás,közigazgatás,egészségügy,művészetek stb.

-Kvaterner szektor:kutatás és fejlesztés,információs gazdaság.

A termelés és a fogyasztás:

-A lakosság a gazdasági élet folyamatait alapvetően befolyásolja:anygai javakat termel,és termékeket,szolgáltatásokat fogyaszt.

-A termelés olyan alapvető gazdasági tevékenység,amelyek során anyagi javakat hoznak létre.

-A fogyasztás a termékek és szolgáltatások felhasználása a társadalom szükségleteinek kielégítésére.

-A termelési tényezők a társadalom rendelkezésére álló erőforrásoknak felel meg.:

-humán erőforrások: (a munkaerő fizikai állapota,szellemi képességei stb.),a humán tőke: ( a felhalmozódott tudás,ismeretek,kutatási és fejlesztési eredmények stb. összessége)

-természeti erőforrások: (ásványkincsek,energiahordozók,szántóföldek stb.)

-tőke: (termelőtőke,árutőke,pénztőke)

-technológia: (műszaki haladás)

-A termelés során az emberek valamilyen módon együttműködnek.

-társadalmi munkamegosztás(termelő és nem termelő)

-földrajzi munkamegosztás(export,import)

A világgazdaság: világméretű gazdasági kapcsolatrendszer (a termelés és a kereskedelem világszinten szerveződik)

-az egész Földön egységesen, a piacgazdaság elvén működik

-meghatározója: a nemzetközi munkamegosztás

-résztvevői: nemzetállamok,regionális gazdasági integrációk,transznacionális vállalatok,nemzetközi szervezetek

-rendszerjellegű: nem csak egyszerűen a nemzetgazdaságok összessége,hanem bonyolult kapcsolatrendszer.

A világgazdaságra ható tényezők:

- természeti tényezők: éghajlati adottságok,domborzati adottságok, vízrajzi adottságok,a talaj,nyersanyagok és energiahordozók,természetes növényzet

-társadalmi tényezők:munkaerő,fejlett infrastruktúra,kooperáció,piaci igények,környezetvédelmi szempontok

2010. dec. 2. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet!
2010. dec. 2. 23:27
 6/8 anonim válasza:
Nagyon szívesen!:) Amúgy jó lesz?El tudtál rajta igazodni?
2010. dec. 3. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Igen, már ki is írtam a füzetembe:)
2010. dec. 9. 16:11
 8/8 anonim válasza:
Akkor jó!:)
2010. dec. 10. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!