Hogy lehet megoldani ezt a számítást (kémia)?


Egy gáz oxigénre vonatkoztatott relatív sűrűsége 0,876.A standard állapotú gázból 5 dm3-t elégetünk.Az égetéskor 100dm3 azonos állapotú levegőt használtunk(21%O2,78%N2).Az égéstermékek térfogata standard állapotra visszahűtve 95dm3 lett.

Számításokkal igazold,hogy melyik gázról van szó.

Milyen kisérlettel igazolhatjuk ,hogy a számításainknak megfelelő gázról van szó?

Ha valaki eltudja kezdeni vagy elmondja h melyik képleteket kell használni nagyon hálás lennék. Előre is kössz minden segítőnek.:)


2010. nov. 28. 15:31
 1/4 Silber ***** válasza:

A relatív sűrűség így kapható meg:

Ró(rel.)=Ró(ismeretlen anyag)/Ró(Oxigén)=M(ism.any.)/M(ox).

Ebből ki tudsz indulni.

2010. nov. 28. 17:06
 2/4 A kérdező kommentje:
köszy,de itt most mi az oxigén Ró-ja ,az nincs is megadva... , a N nitrogén az nem kell ehhez a számításhoz? Én ezt nem értem... :(
2010. nov. 29. 11:41
 3/4 Silber ***** válasza:

A gázok sűrűsége arányos a moláris tömegükkel. Így az oxigén sűrűsége helyett használhatod a moláris tömegét, és az ismeretlen anyagodét is ki tudod ebből számítani. Kis segítség:

0,876=Ró(gáz)/Ró(O2)

M(O2)=32 g/mol

0,876=M(gáz)/M(O2)

Behelyettesítünk:

0,876*32=M(gáz)=28,032, megközelítőleg 28 g/mol.

2010. dec. 3. 16:51
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszy.

Ezután:

Az oxigén(ró)=1,429 g/L=0,001g/cm3

De a megadott érték a 0,876 az is g/cm3?

Ha igen akkor:

gáz(ró)=0,876*0,001=8,76*10 a-4iken g/cm3 ami 0,876 kg/m3

2010. dec. 5. 15:05