Két testvér együtt összegyűjtött 1000 lejt. A pénzt nyáron szeretnék felhasználni, addig bankba tették. Egyszerre tették be, és egyszerre is vették ki. István az általa betett összeg után 96 lej kamatot kapott, József pedig 72 lejt. Ebben a bankban 2%-kal nagyobb a kamatláb, mint az előzőben.2010. nov. 21. 14:32
1/1 anonim válasza:
felírod egyenletekkel.
I jelöli, hogy Istvánnak mennyi pénze volt, J jelöli, hogy Józsinak, X pedig legyen az István bankjában a kamatláb.
Ekkor felírhatók:
I+J=1000 //eredetileg a két fiúnak közösen 1000 pénze volt
I*X/100=96 //István bankjában X százalék kamattal 96 lej volt a kamat.
J*(X+2)/100=72 //Józsi bankjában X+2 százalék volt a kamat, és így kamatozott a pénze 72 lejt
Ez 3 ismeretlen, 3 egyenlet, megoldod, kész vagy