Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene? (nyelvtan)

Valaki segítene? (nyelvtan)

Figyelt kérdés

Ezt a mondatot kellene elemezni:


Kinek a sapkája van a kezemben?


és olyanok kellenének h:

alany állítmány

helyhatározo meg ilyenek


Valak légyszi segítsen!!!


2010. nov. 19. 13:35
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Kinek a sapkája van a kezemben?


Mit állítok? - van (állítmány)

Mi van? - sapkája (alany)

Kinek a sapkája? - kinek (birtokos jelző) -> ez lehet, hogy nem jó...

Hol van a sapkája? - kezemben (helyhatározó)

2010. nov. 19. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Már régebben tanultam, de remélem jót írok! :)


kinek: személyes névmás (E/3) + birtokos jelző (E/3)

a: határozott névelő

sapkája: főnév (köznév) + birtokrag (E/3)

van: létige (jelenidő)(E/3)

a: határozott névelő

kezemben: főnév (köznév) + birtokrag (E/1) + helyhatározó rag


(Lehet, hogy a ragoknál, jeleknél nem kell az E/1 stb.)

2010. nov. 19. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
bocs előző vagyok nem olvastam el a kérdést rendesen :)
2010. nov. 19. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat :)
2010. nov. 19. 14:12
 5/6 anonim ***** válasza:

Nemcsak hogy nem olvastad l a kérdést, de még hülyeségeket is írtál. A ki? nem személyes névmás, hanem kérdő névmás, olyan, hogy birtokrag nincs, csak birtokos személyjel, és a kinek? szónál a szófajt ne keverd a mondatrésszel.

Az első válasszal egyetértek.

2010. nov. 19. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

22/L


11-19 13:54-es vagyok, a 16:55-nek:


Ennyire kiborítottalak válaszommal? Csak segíteni akartam a kérdezőnek, örülök, hogy megkapta a helyes választ.


Az pont elég, hogy nem olvastam el rendesen a kérdést. Siettem, mert más dolgom volt, csak gondoltam ha tudok, akkor segítek. A válaszom elég részletes (tudom, nem a kérdésre vonatkozik), de 2 hiba nem a világ. Teljesen igazad van, a "kinek...?" az kérdő, és nem személyes névmás. Viszont én szófajilag elemeztem a mondatot, nem pedig a mondatrészeket figyeltem, így lehet hogy hibás, de szófajra utaltam az összes elemnél, és így a "kinek...?"-et is így szerettem volna kielemezni.


A birtokragot így, ahogy írtam, már hallottam több helyen, így elbizonytalanodtam, hogy jelet, illetve ragot írjak-e. Később utánanéztem, igazad van, az nem birtokrag, hanem birtokjel. Sok helyen hibásan birtokragnak nevezik.


Amúgy nagyon szeretek helyesírással foglalkozni, ezért bánt, nem másért. Mondtam hogy régen nézegettem már a szabályzatot, de ha kijavítanak, szívesen utánanézek. Nem kell rögtön az embert leugatni.

2010. nov. 23. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!