Határozzuk meg az x,y,z számokat ha teljesítik a

(x-y+3)^4 + (y-z)^4 + (x-z)^4 = 3

Egyenletet



dec. 5. 10:42
 1/3 anonim ***** válasza:
-1, 1, 0
dec. 5. 10:47
 2/3 anonim válasza:
Nem
dec. 5. 11:01
 3/3 anonim ***** válasza:

(... az egész számok halmazán?)

Jelöljük így: a=y-z és b=x-z

Ekkor: x-y=b-a

és ezzel:

(b-a+3)^4 + a^4 + b^4 = 3

Mivel minden tag pozitív, ezért:

(b-a+3)^4<=3

azaz -1,316<=b-a+3<=1,316

amiből: -4,316<=b-a<=-1,618

Ha egész számokat keresünk, akkor b-a értéke -2; -3; -4 lehet.

E három esetben:

1^4 + a^4 + (a-2)^4 = 3

0^4 + a^4 + (a-3)^4 = 3

(-1)^4 + a^4 + (a-4)^4 = 3


átrendezve:

a^4 + (a-2)^4 = 2

a^4 + (a-3)^4 = 3

a^4 + (a-4)^4 = 4


Egész szám lévén, az a értéke mindhárom esetben -1; 0 vagy 1 lehet, mert egyébként a^4 túl nagy lenne.

Ezeket már egyenként könnyen ellenőrizhetjük mindhárom egyenlet esetében.

Így csak az első egyenlet "stimmel", mégpedig a=1 esetén.

Tehát a=1 és b=-1.

Azaz:

y-z=1 -> y=z+1

x-z=-1 -> x=z-1

dec. 6. 11:41