Ezt a két matek feladatot,hogy kell megoldani?


A felső esetben egyszerűsíteni kell és felírni x-törtkitevőjű hatványaként.

Az alatta lévőnél a nevező gyöktelenítésével kell egyszerűsíteni.


[link]



nov. 12. 20:47
 1/6 anonim ***** válasza:
(x⁴)⁻⁶·x⁻⁷/⁶√x=x⁻²⁴·x⁻⁷/(x¹/⁶)=x⁻³¹·x⁻¹/⁶=x⁻¹⁹²/⁶=x⁻³²
nov. 12. 22:38
 2/6 anonim ***** válasza:

A második:

[link]

nov. 12. 22:55
 3/6 A kérdező kommentje:

Az elsőnél a -31-ből 1/6-od az nem -187/6-od? Ott a nevezőt nem kivonni kell a számlálóból,ha felkerül?

Illetve a másodiknál letudnád írni,hogy jött ki a nevezőben a 8x+9-8x+7? Azt nagyjából tudom,hogy változik az előjel a gyökjelnél csak,hogy miért nem a 8x-7 van elöl?


Köszönöm.

nov. 12. 23:09
 4/6 anonim ***** válasza:

Igazad van, én írtam rosszul az elsőnél a kitevőben −31−1/6 van, az: −186/6−1/6=−187/6

A másodiknál (a+b)·(a−b)=a²−b² összefüggést használtam.

a=√(8x+9) és b=√(8x+7)

[√(8x+9)−√(8x+7)]·[√(8x+9)+√(8x+7)]=[√(8x+9)]²−[√(8x+7)]²=8x+9−8x−7=2

nov. 12. 23:54
 5/6 A kérdező kommentje:
Értem.Akkor a -8x+7-et nem muszáj előre írni? Ahogy a feladatban van.
nov. 13. 00:02
 6/6 anonim ***** válasza:
Írhatod így is, az eredmény ugyanaz lesz: [−√(8x+7)+√(8x+9)]·[√(8x+7)+√(8x+9)]
nov. 13. 00:05