A felső esetben egyszerűsíteni kell és felírni x-törtkitevőjű hatványaként.
Az alatta lévőnél a nevező gyöktelenítésével kell egyszerűsíteni.
nov. 12. 20:47
1/6 anonim válasza:
(x⁴)⁻⁶·x⁻⁷/⁶√x=x⁻²⁴·x⁻⁷/(x¹/⁶)=x⁻³¹·x⁻¹/⁶=x⁻¹⁹²/⁶=x⁻³²
3/6 A kérdező kommentje:
Az elsőnél a -31-ből 1/6-od az nem -187/6-od? Ott a nevezőt nem kivonni kell a számlálóból,ha felkerül?
Illetve a másodiknál letudnád írni,hogy jött ki a nevezőben a 8x+9-8x+7? Azt nagyjából tudom,hogy változik az előjel a gyökjelnél csak,hogy miért nem a 8x-7 van elöl?
Köszönöm.
nov. 12. 23:09
4/6 anonim válasza:
Igazad van, én írtam rosszul az elsőnél a kitevőben −31−1/6 van, az: −186/6−1/6=−187/6
A másodiknál (a+b)·(a−b)=a²−b² összefüggést használtam.
a=√(8x+9) és b=√(8x+7)
[√(8x+9)−√(8x+7)]·[√(8x+9)+√(8x+7)]=[√(8x+9)]²−[√(8x+7)]²=8x+9−8x−7=2
5/6 A kérdező kommentje:
Értem.Akkor a -8x+7-et nem muszáj előre írni? Ahogy a feladatban van.
nov. 13. 00:02
6/6 anonim válasza:
Írhatod így is, az eredmény ugyanaz lesz: [−√(8x+7)+√(8x+9)]·[√(8x+7)+√(8x+9)]