Tanultuk, hogy a foszfornak fő kvanumszáma 3, mellékkvantumszáma 1 mágneses kvantumszáma 0, spin kvantumszáma +0,5. De miért 0 a mágneses kvantumszám és miért +0.5 a spin?
főkvantumszám
jele: n
éréke: 1,2,3,4 stb stb (vagy betűkkel K, L,M,N,...)
mellékkvantumszám
jele: l
maximális értéke: n-1 (tehát 0...n-1 értéket vehet fel)
tehát az első héjon: 0 s alhéj
másodikon 0 s
1 p alhéj
mágneses kvantumszám
jele:m
értéke: -l,...,0,...+1
tehát a mágneses kvantumszáma egy elektronnak pl a d pályán az alábbi értékeket veheti fel:
-2, -1, 0, 1, 2
spin kvantumszám: kétféle lehet:+1/2 vagy -1/2
ennek megfelelően egy atompályán maximum 2 elektron lehet, (ellentétes spinnel)
tehát van egy elektron amine +1/2 és van egy aminek -1/2 a spinje
Ezek a számok mind számított értékek.
Lehet, hogy én vagyok a hülye de még mindig nem kaptam választ... A foszfor a p pályán 3 értéket vehet fel: -1, 0 , 1. De miért 0 lesz?
A spin kvantumszám pedig +0.5 és - 0.5 , de miért +0.5? Miért nem - 0.5?
Egy adott mellékkvantumszámú elektron pályája különböző térbeli irányultságú lehet, ezekhez pedig különböző energiaszintek tartoznak. Ezeket az energiaszinteket jellemzi a mágneses kvantumszám!
A spinkvantumszám, az elektron pályamozgásán kívüli saját impulzusmomentumát jellemzi. Az elektron egyfajta elemi mágnesként viselkedik, amely mágneses mezőben kétféleképp "állhat be", ezért a spinkvantumszám értéke +0.5 vagy -0.5. Ez viszonyítás kérdése, mert az erővonalaktól függ, hogy hogyan "állnak be".
A Hund-szabály kimondja, hogy az alhéjakon úgy helyezkednek el az elektronok, hogy közülük minél több legyen párosítatlan. A párosítatlan elektronok azonos spinűek, így egy alhéjon az azonos spinű elektronok száma maximális.
A Pauli-elv szerint az atomban nem lehet két olyan elektron, amelynek mind a négy kvantumszáma megegyezik.
Ezek alapján a "faszfor" 3p héján levő 3 elektron csak a mágneses kvantumszámában különbözik, amik ugye a pályák térbeli irányultságát jellemzik.. (Így vektoriális összegükből 0 jön ki,) de valójában ennek a három elektronnak az energiaszintje megegyezik, szóval nem igazán értem ezt az egészet... A kvantumszámok eleve egy adott elektront jellemeznek nem pedig egy elemet, szóval ez a kérdés elég zavaros nekem...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!