Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tanultuk, hogy a foszfornak...

Tanultuk, hogy a foszfornak fő kvanumszáma 3, mellékkvantumszáma 1 mágneses kvantumszáma 0, spin kvantumszáma +0,5. De miért 0 a mágneses kvantumszám és miért +0.5 a spin?

Figyelt kérdés
2010. nov. 4. 16:12
 1/6 anonim ***** válasza:
Te jo eg, ezt tenyleg meg kellett tanulni...??? Hol kell ilyet tanulni??? Teljesen el vagyok hulve...
2010. nov. 4. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Pedig kell..9.-es kémia..a fő és mellék kvantumszám könnyű mert a fő kvantumszám igazából egyenlő a héjak számával, a mellékkvantumszámnál pedig meg van adva, h s pályán=0 p pályán =1 d pályán=2 f pályán=3...viszont mágnesesnél meg spinnél nemtudom mivan..mert ugye a p pályán van a faszfor de ott is lehet -1, 0, 1..és akkor miért 0?:D
2010. nov. 4. 16:24
 3/6 anonim ***** válasza:

főkvantumszám

jele: n

éréke: 1,2,3,4 stb stb (vagy betűkkel K, L,M,N,...)


mellékkvantumszám

jele: l

maximális értéke: n-1 (tehát 0...n-1 értéket vehet fel)

tehát az első héjon: 0 s alhéj

másodikon 0 s

1 p alhéj

mágneses kvantumszám

jele:m

értéke: -l,...,0,...+1

tehát a mágneses kvantumszáma egy elektronnak pl a d pályán az alábbi értékeket veheti fel:

-2, -1, 0, 1, 2


spin kvantumszám: kétféle lehet:+1/2 vagy -1/2

ennek megfelelően egy atompályán maximum 2 elektron lehet, (ellentétes spinnel)

tehát van egy elektron amine +1/2 és van egy aminek -1/2 a spinje


Ezek a számok mind számított értékek.

2010. nov. 4. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy én vagyok a hülye de még mindig nem kaptam választ... A foszfor a p pályán 3 értéket vehet fel: -1, 0 , 1. De miért 0 lesz?

A spin kvantumszám pedig +0.5 és - 0.5 , de miért +0.5? Miért nem - 0.5?

2010. nov. 4. 18:56
 5/6 Calvin Broadus válasza:
Az vagy te, egy nagy FASZFOR!
2014. ápr. 22. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Calvin Broadus válasza:

Egy adott mellékkvantumszámú elektron pályája különböző térbeli irányultságú lehet, ezekhez pedig különböző energiaszintek tartoznak. Ezeket az energiaszinteket jellemzi a mágneses kvantumszám!

A spinkvantumszám, az elektron pályamozgásán kívüli saját impulzusmomentumát jellemzi. Az elektron egyfajta elemi mágnesként viselkedik, amely mágneses mezőben kétféleképp "állhat be", ezért a spinkvantumszám értéke +0.5 vagy -0.5. Ez viszonyítás kérdése, mert az erővonalaktól függ, hogy hogyan "állnak be".

A Hund-szabály kimondja, hogy az alhéjakon úgy helyezkednek el az elektronok, hogy közülük minél több legyen párosítatlan. A párosítatlan elektronok azonos spinűek, így egy alhéjon az azonos spinű elektronok száma maximális.

A Pauli-elv szerint az atomban nem lehet két olyan elektron, amelynek mind a négy kvantumszáma megegyezik.

Ezek alapján a "faszfor" 3p héján levő 3 elektron csak a mágneses kvantumszámában különbözik, amik ugye a pályák térbeli irányultságát jellemzik.. (Így vektoriális összegükből 0 jön ki,) de valójában ennek a három elektronnak az energiaszintje megegyezik, szóval nem igazán értem ezt az egészet... A kvantumszámok eleve egy adott elektront jellemeznek nem pedig egy elemet, szóval ez a kérdés elég zavaros nekem...

2014. ápr. 22. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!