Egy lövedéket v1=98m/s nagyságú sebességgel alfa = 60 fok-os szög alatt indítunk el függőleges síkban. Egy másik lövedéket 4,2 másodperccel később indítunk el béta = 45 fok-os szög alatt. Milyen nagyságú v2 kezdősebességgel kell a második lövedéket indítani, hogy a két lövedék találkozzon?


Felbontottam a V1 kezdősebességet X-Y komponensekre (v1*cos60, v1*sin60)


Vy(t) = v1y - g*t

y(t) = y0 - v1t - (g*t^2)/2


Ki akarom számolni, hogy mekkora magasságra jut el a lövedék.


y = v1y*t - (g*t^2)/2


Ezen a ponton akadok meg.



szept. 21. 14:34
 1/4 krwkco ***** válasza:

Nem csak a magasságot (y) kell kiszámolni, hanem a távolságot (x) is.

És a második lövedéknél t helyett (t-4,2) van a képletben.

A két lövedék akkor találkozik, amikor x1=x2 és y1=y2. Ez két egyenlet és két ismeretlen: v2 nagysága és t.

szept. 21. 19:08
 2/4 anonim ***** válasza:
Én annyit tennék hozzá, hogy nem fog túl szépen kinézni az a két egyenlet, de ha jól számolsz, akkor ez végső soron egy v2-ben lineáris egyenletre vezet majd. Ha gondolod, akkor majd ellenőrizhetem a végeredményed.
szept. 21. 19:26
 3/4 anonim ***** válasza:

Nálam a végeredmény

v2 = v1 * g*Δt*cos(α)/(2*v1*sin(α – β) - g*Δt*cos(β)),

ami aránylag érzékeny arra, hogy milyen g-t írunk bele. Szóval a végeredmény (attól függően, hogy a Föld melyik pontján végzik a kísérletet, persze vákuumot feltételezve) 92,5 és 94,0 m/s között lehet.

[link] WA input: v1 * g*t*cos(α)/(2*v1*sin(α – β) - g*t*cos(β)) for v1 = 98 m/s, g = 9.8 m/s^2, t = 4.2 s, α = 60°, β = 45°

(Mondjuk a Wolframalpha most nem jött rá, hogy mi a mértékegység, és mi a változó…)

okt. 22. 20:41
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom, de ez a feladat azota lofax ahhoz kepest amiket most veszunk😹😹
okt. 24. 20:26