Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene a nyelvtan...

Valaki segítene a nyelvtan házimban? (többi lent)

Figyelt kérdés

A népszótövekről tanulunk a suliban, de nem értem.

A következő szavakról el kell dönteni, hogy egy- vagy többalakú:


rovás, írás, magyarság, használ, volt, vétel, betűk,büntetés, terhe, titkos, álló.


Tehát ha tud valaki segíteni akkor magyarázza el, hogy hogyan döntötte el.


Előre is kösz.


2010. okt. 31. 15:27
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyalakú toldalékok: A szó hangrendjétől független Pl.: -ig, -ért, -ni, -ít, -kor

Kétalakú toldalék: A toldalékok többsége kétalakú, van egy magas és egy mély alakja. Magas hangrendű szóhoz magas, a mély hangrendű szóhoz mély toldalék kapcsolódik.

Pl.: -ban/-ben; -nak/-nek; -ról/-ről; -nál/-nél; -ság/-ség

2010. nov. 3. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Egyalakúak szerintem ez alapján:


volt--->a múlt idejű ige mindig t-re végződik, hangrendtől függően

betűk---->a k mindig a többesszám jele

titkos--->mindig -os-sal van a melléknév formálva pl.: biztos,csavaros,lapos...


Több alakú:


például a magyarságnál,azért "ság" a vége,mert a magyar egy mély hangrendű szó,az a betű miatt, de ha már mondjuk az egység-et nézzük,ugyanaz a toldalék, csak a hangrend miatt van "ség", az é betű miatt (magas hangrendű)


büntetés:a magas hangrend miatt "és" a vége, az e betű miatt, de például szívatásnál "ás", mert az a mély hangrendű


én ennyit merek biztosan írni...


Érted,hogy a hangrend hogy van?

Mély hangrendűek:a,á,o,ó,u,ú--->az az a háború magánhangzó(én erről jegyeztem meg)

Magas hangrendűek:e,é,i,í,ü,ű,ö,ő (teniszütő)

2010. nov. 3. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
de azt hiszem, a betűk se egyalakú...mert például: szavak,fontos a hangrend itt is...szóval azt húzd ki
2010. nov. 3. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
oké, kösz.
2010. nov. 4. 12:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!