Ha adott 100 méter csepegtetőszalag, amin óránként 1000 liter vizet szeretnénk elcsepegtetni, akkor hányas furat kell egy 4 Bar-os vízrendszerhez, hogy ellássa ezt a mennyiséget 1 Bar nyomáson?


A Csepegtetőszalagnál számoljunk 1 Bar nyomást és 1000 luter vizet. (Amúgy Maximum 1 bar (minimum 0,2 bar) nyomás alatt működtethető, egy körre maximum 100 méter egybefüggő csepegtető szalag köthető vízdinamikai okokból miatt (10 L / óra / méter a vízfogyasztás 0,7 bar-on) – ha több kör szükséges, akkor vagy csapokkal vagy vezérléssel szükséges megoldani.)


Vagy úgy is feltehetően a kérdést, hogy egy állandó 4Bar víznyomás rendszerre mekkora furatok tegyek, hogy óránként 1000 liter víz, percenként 16,7 Liter víz távozzon rajta?


2024. júl. 2. 19:27
 1/2 anonim ***** válasza:
Épits a rendszerbe nyomáscsökkentőt, meg áramlásmérőt és állits be amebnyire akarod!
2024. júl. 4. 08:18
 2/2 krwkco ***** válasza:

"hányas furat kell egy 4 Bar-os vízrendszerhez, hogy ellássa ezt a mennyiséget 1 Bar nyomáson?"

Szerintem ezt szinte lehetetlen kiszámolni. Kevésszámú nagy lyuknál lehetne egy durva becslést adni energiamegmaradással: a nyomás (p2-p1)V munkát végez, ami a folyadékot gyorsítja. A V térfogat V=A*v*t.

A folyadék mozgási energiája 1/2*v^2*V*ro. Ha feltételezzük, hogy a nyomás munkavégzése teljes egészében a folyadék gyorsítására fordítódik, akkor (p2-p1)V=1/2*v^2*V*ro. Ami durva becslést adna a folyadéksebességre és ezzel az időegység alatt kiáramló térfogatra, ami az "A" lyuk keresztmetszet függvénye.

De egy csepegésnél ez a számítás abszolut nem működik. Becslésem szerint ott a legnagyobb "energiafogyasztó" a felületi feszültség. Ami meglehetősen kezelhetetlen.

Viszont ha tudod az állandó nyomást a teljes csőben biztosítani, akkor elegendő 1 lyukat fúrni és kimérni a kicsöpögő vízmennyiséget. És utána kellő számú ugyanolyan lyukat készíteni.

Egyébként a stabilabb működés érdekében a csepegtetőrendszereknél nem sima lyukakat, hanem rövid csövecskéket/fúvókákat használnak.

2024. júl. 5. 21:42