Honnan tudom,hogy egy matematikai kifejezés a legegyszerübb alakban van?

máj. 19. 13:15
 1/4 anonim ***** válasza:
Onnan, hogy nem tudod (illetve nem lehet) továbbegyszerűsíteni. Ha írsz konkrét példát, akkor azon könnyebb elmagyarázni.
máj. 19. 13:35
 2/4 A kérdező kommentje:
(2x^2+8x-10)/(x^2+3x-4)
máj. 19. 13:42
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez az úgynevezett algebrai tört, amire konkrét egyszerűsítési mechanizmus létezik. Általánosságban igaz, hogyha van olyan x, amire 0/0 alakú lesz a tört, akkor egyszerűsíthető, tehát meg kell néznünk, hogy a számlálóban és a nevezőben lévő kifejezés mikor 0. Ehhez tegyük őket egyenlővé 0-val, és oldjuk meg a kapott egyenleteket.


2x^2+8x-10 = 0, ennek két megoldása x=1 és x=-5


(x^2+3x-4) = 0, ennek pedig x=1 és x=-4


Látható tehát, hogy mindkét egyenletben megoldás lett az 1, tehát ha x helyére 1-et írunk, akkor 0/0 alakú lesz a műveletek eredménye, így a fentiek értelmében egyszerűsíthető.


Ahhoz, hogy ezt meg tudjuk tenni, tudnunk kell az úgynevezett gyöktényezős alakot:


Minden, zérushelyekkel rendelkező másodfokú kifejezés felírható a*(x-x1)*(x-x2) alakban, ahol 'a' a kifejezés főegyütthatója (ami x^2 előtt áll), x1 és x2 pedig annak zérushelyei. Jelen esetben:


2x^2+8x-10 = 2*(x-1)*(x-(-5)), vagyis = 2*(x-1)*(x+5), ha kibontod a zárójeleket, akkor az eredetit fogod visszakapni,


x^2+3x-4 = (x-1)*(x-(-4)) = (x-1)*(x+4), itt is.


Tehát az algebrai törtünk így néz ki:


2*(x-1)*(x+5)

_____________

(x-1)*(x+4)


És ebben látható módon tudunk (x-1)-gyel egyszerűsíteni:


2*(x+5)

_______

x+4


Ha nagyon szeretnéd, a zárójelet is ki lehet bontani, de nem muszáj.


Még annyit meg kell említenünk, hogy a kapott kifejezés értelmes lenne x=1 esetén (a helyettesítési érték 12/5), viszont az eredeti nem volt ott értelmes, tehát most ez sem értelmezett x=1-ben, ezen kívül még x=-4 esetén nem értelmes, minden más valós számra értelmes.

máj. 19. 14:09
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom
máj. 19. 14:22