Hány tömeg%-os az a meszes víz, melynek 150 g-jából 3 g kalcium-karbonát válik ki a szén-dioxid hatására?


2024. máj. 9. 19:26
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A reakcióegyenlet: Ca(OH)2 + CO2 -> CaCO3 + H2O

Vagyis a lehető legegyszerűbb a helyzet: a reagensek és a termékek anyagmennyiség (mól) aránya: 1:1:1:1.

Megoldásmenet:

Most már csak ki kell számolni, hogy a 3 g CaCO3 az hány mól, mert ugyanennyi mól Ca(OH)2 volt a meszes vízben, tehát ez lesz az oldott anyag anyagmennyisége, amit a moláris tömege segítségével átváltunk tömegre, és akkor az lesz az oldott anyag tömege, és oldat tömege meg adott, tehát ezekből már a tömeg%-ot is ki tudjuk majd számolni.

A 3 g CaCO3 anyagmennyiségéhez kell a moláris tömege is, amit - szokás szerint - a periódusos rendszerből a képlete alapján rakunk össze:

M(CaCO3)=(40+12+3*16)g/mol = 100 g/mol.

Vagyis akkor a 3 g anyagmennyisége:

n=m/M=3 g / (100 g/mol) = 0,03 mol.

Tehát akkor ugyanennyi, vagyis szintén 0,03 mol Ca(OH)2 volt a meszes víz 150 g-jában.

Ennek tömegéhez ennek moláris tömege is kell:

M(Ca(OH)2)=(40+2*(16+1))g/mol=74 g/mol.

És akkor a tömege:

m=n*M=0,03 mol * 74 g/mol = 2,22 g.

Ennyi tehát az oldott anyag tömege (m(o.a.)).

Az oldat tömege (m(o)) az 150 g, és akkor a tömegszázalék:

m/m%=m(o.a.)/m(o)*100%=2,22 g / (150g) * 100% = 1,48%.

Remélem érhető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2024. máj. 15. 20:05
 2/2 A kérdező kommentje:
Kösziiii!
2024. máj. 15. 20:07