?Adott A(2,2) B(9,3) M(5,5) Egy paralelogramma csúcspontjai A és B átlók metszéspontja M. Számítsátok ki a paralelogramma másik két csúcspontjának koordinátáit!


ápr. 14. 20:11
 1/5 anonim ***** válasza:

C:=2M-A => C(8,5)

D:=2M-B => D(1,7)

ápr. 14. 20:34
 2/5 A kérdező kommentje:
hát ezt nem nagyon értem
ápr. 14. 20:40
 3/5 anonim ***** válasza:

Az #1 egyébként jót írt (bár a C-re nem jött ki az egyik koordináta, szerintem csak elszámolta), de lehet egyszerűbben is; tudjuk, hogy az átlók metszéspontja felezi az átlókat, tehát a felezőpont képletét tudjuk használni.


Általában a B és a D csúcsok egy átlón vannak. Legyen D(d1;d2), ekkor a felezőpont képletét használva:


(9+d1)/2 = 5, ennek megoldása d1=1.

(3+c2)/2 = 5, ennek megoldása d2=7.


Tehát a D pont koordinátái: (1;7).


A C pontot próbáld meg ez alapján kiszámolni.


Az első a helyvektorokból indult ki, ha jól gondolom.

ápr. 14. 21:47
 4/5 anonim ***** válasza:
A felezőpont képletének ismerete nélkül is belátható, hogy mivel az M pont felezi az AC átlót, ezért az AM vektor megegyezik az MC vektorral, így az AM vektort az M pontból felmérve megkapjuk a C pontot: C = M + AM. Hasonlóan a BD átlóra: D = M + BM.
ápr. 15. 13:40
 5/5 anonim ***** válasza:
#4, igen, de feltételezem, hogy a tanár pont, hogy a felezőpont képletét akarta gyakoroltatni, ekkor viszont ildomosabb azzal számolni.
ápr. 15. 20:48