Algebra feladatban valami hint vagy segítség?

Tekintsük a pozitív egész n számot és osszuk el maradékosan az összes nála kisebb pozitív egésszel. Jelölje f(n) az osztás során fellépő osztási maradékok összegét. PL.:n=5-nél a maradékok 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel osztva rendre: 0, 1, 2, és 1, azaz f(5)=4. Old meg az f(n)=n egyenletet.

2024. márc. 25. 21:52
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha esetleg elkezded próbálgatni a számokat egyesével, akkor n=8-at meg tudod találni.


Ha tovább próbálgatsz, akkor azt veheted észre, hogy ha a szám felénél nagyobb számokkal osztod a számot, akkor az 1;2;3;... maradékok mind megjelennek, azt kellene megadni n függvényében, hogy ebben a sorozatban a maradékok között mi az utolsó (legnagyobb) szám. A következő szabályszerűséget tudjuk észrevenni;


-ha n páros, akkor az utolsó maradék az (n/2)-1, a maradékok darabszáma pedig szintén (n/2)-1. Ha tanultad a számtani sorozat összegképletét, akkor elmondható, hogy az 1+2+3+...+(n/2)-1 sorozat összege:


(1 + (n/2)-1)*((n/2)-1)/2 = ... = n^2/8 - n/4


Mivel ez egy másodfokú kifejezés, ezért elég gyakran nagyobb lesz n-nél, ezért nézzük meg, hogy milyen esetén lesz ez nagyobb:


n^2/8 - n/4 > n, ennek (pozitív) megoldása n>10


Tehát ha n nagyobb, mint 10, akkor a felénél nagyobb számokkal osztva n-et a kapott maradékok összege már meghaladja n-et, tehát n>10 páros szám nem lehet az eredeti egyenletnek megoldása. 10 alatt pedig manuálisan lehet őket vizsgálni.


-ha n páratlan, akkor a legnagyobb maradék (n-1)/2-ként írható fel, és a darabszámuk is ennyi lesz. Újra elővesszük a számtani sorozat összegképletét:


(1 + (n-1)/2)*((n-1)/2)/2 = ... = n^2/8 - 1/8


Itt is nézzük meg, hogy ez n-nél mikor lesz nagyobb:


n^2/8 - 1/8 > n, ennek pozitív megoldása n>~8,12, vagyis n>=9. Vagyis ha n legalább 9 és páratlan, akkor bizonyos maradékok összege meg fogja haladni az n számot.


Ezek alapján, összességében tehát 9-nél kisebb páratlan számok és 10-ig bezárólag a páros számok között lehet csak megoldása az egyenletnek. Azok között manuálisan vizsgálódva egyedül n=8-at találjuk, tehát ez az egyetlen megoldás.


A levezetéshez még az kell, hogy bizonyítsuk, hogy páros és páratlan számok esetén azok felénél nagyobb számmal osztva ezek a maradékok lesznek, ezt a részt meghagyom neked.

2024. márc. 26. 02:33
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, a 8 meglett...csak...csak a levezetésem nem ilyen szép. Szóval nagyon köszönöm.
2024. márc. 26. 20:42
 3/4 anonim ***** válasza:
Megosztod a levezetésed? Hátha széppé lehet tenni :)
2024. márc. 26. 22:19
 4/4 A kérdező kommentje:
Hát, már be kellett adni a feladatot...és nincs nálam, de ha kiosztják, akkor esetleg ide is letudom írni
2024. márc. 27. 09:35