Hogy kezdenetének ennek a feladatnak neki?


Az építők áruházának tarifái: 1 m³ homok ára : 5000ft 20km-es körzetben a szállítás díja (100m³-ig) 10000ft


A házcenter tarifái: 1 m³ homok ára: 4900ft 20km-es körzetben a szállítás díja (100 m³-ig) 12000ft


az építkezési válllalkozó egy egyik üzlettől 8km-re a másiktól 6km-re folytat építkezést.

a) Írja fel az „Építők Áruháza” esetén a szolgáltatás árát a vásárolt függvényében (100 m³-ig) Ábrázolja a szolgáltatás árát a vásárolt homok függvényében!

b) Írja fel a „Házcenter Áruház” esetén a szolgáltatás árát a homok függvényében!

c) Melyik áruházból érdemes vásárolni ha 50 m³ homokot vásárolunk?

d) mennyi homokot vásároltuk a „Házcenter áruházból” ha 168 800Ft-ot fizettünk?

e) mennyi homok vásárlása esetén azonos a vásárlás díja

f) mennyi homok vásárlása esetén érdemes az „Építők áruházából” vásárolni?


Geogebrában kéne mindent ábrázolni, de azt se tudom, milyen parancsokat kéne beírni meg hogy meddig kéne nézni a bizonyos pontokat.

Tudnátok segíteni, hogy hogy kezdjek neki.

Köszönöm!


2024. márc. 22. 08:33
 1/6 anonim ***** válasza:
Lehet, előbb meg kellene oldani "papíron", és ehhez neked magadnak felvázolni a függvény hozzárendelési szabályát. Talán ez lehet az első lépés.
2024. márc. 22. 08:41
 2/6 A kérdező kommentje:
Az jó, de nem tudom hogy kezdjem el.
2024. márc. 22. 09:01
 3/6 anonim ***** válasza:

Régen csináltam már ilyet, de megpróbálom felírni, aztán max. ihletet ad, ha mégsem teljesen jó. Geogebrát nem ismerem, abban nem tudok segíteni.


5000*x1+10000 <= 100

4200*x2+12000 <= 100


A 20 km-es körzet infó lényegtelen.


A többi pontokhoz csak simán a célfüggvényt kell felírni és értelmezni.

2024. márc. 22. 09:50
 4/6 anonim ***** válasza:

Amiket #3 megadott, azok a függvények, amiket ábrázolni kell ( a "<= 100" rész nélkül, valamint az 1 és 2 sem kell, azok csak indexek).


Sajnos azonban ezek a függvények annyira meredekek, hogy érdemben nem lehet őket ábrázolni, kb. két függőleges egyenest fogunk kapni.


Ez a két függvényt azt fogja nekünk megadni, hogy adott m^3-ért hány forintot kell fizetnünk. Megtehetjük azonban azt, hogy a függvényeket elosztjuk 1000-rel, akkor a függvényt azt fogja megmutatni, hogy hány1000 forintot kell fizetnünk. Vagyis ha a 5*x+10, valamint a 4,2*x+12 függvényeket ábrázoltatjuk a GeoGebrával, akkor máris olyan függvényeket kapunk, amikkel tudunk dolgozni. Természetesen bármilyen másik pozitív számmal is el lehet ezt az osztósdit játszani, de most én az 1000-rel osztást tartom a legpraktikusabbnak.


A GeoGebrába ezeket írd be, illetve elég, ha csak innen bemásolod:


Függvény(5x+10,0,100)

Függvény(4.2x+12,0,100)


(Értelemszerűen a magyar nyelvűbe kell így beírnod.)

2024. márc. 22. 13:25
 5/6 anonim ***** válasza:
Ha grafikusan kell leolvasni, akkor tényleg nem muszáj felírni a "<=100"-at, de ha mátrixosan áll neki megoldani a feladatot, akkor oda muszáj a kikötés, hogy kijöjjön az optimális megoldás... Sőt, célfüggvény is kellene a c)-től kezdődően, de azt megint sokféleképpen lehet megadni, programtól függően. Nem tudom, hogy milyen szinten kellene megoldani ezt a feladat. Gondolom az világos a kérdező számára, hogy ez egy optimalizálási probléma?
2024. márc. 22. 16:49
 6/6 anonim ***** válasza:

Egyenes egyenlete az egész, hetedikes anyag talán. Nem kellenek ide mátrixok, se optimalizálás.


a) 10000 + 5000x

b) 12000 + 4900x


Ezt a két egyenletet írd be itt a bal oldali mezőkbe:

[link]

Aztán kattints jobb felül a fogaskerékre, és Zoom to fit


c) behelyettesíted a)-ba és b)-be x helyére az 50-et, amelyik olcsóbb lesz, onnan (le is olvashatod, hogy ott a házcenter az olcsóbb)

d) 168800 = 12000 + 4900x, megoldod x-re, annyit

e) a két egyenes metszéspontjában, leolvashatod (de megkapod úgy is, ha egyenlővé teszed őket és megoldod x-re: 10000 + 5000x = 12000 + 4900x

20 lesz a megoldás

f) az e) válaszban kapott mennyiség alatt (mert a metszésponttól balra az építők egyenese a másik egyenes alatt van, tehát olcsóbb)

2024. márc. 22. 21:32