Hűtéstechnikai alap tételek megértésében valaki kicsit segíteni?
Nemrég kezdtem klímás suliban tanulni, és van pá alap fogalom, amit a tanár nem úgy magyarázott el nekem, hogy megértsem azt: a fő gond, hogy a csoportban én vagyok az egyetlen akinek nincs szakmai múltja, így nem az én tudásszintemhez igazodik.
Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni:
-Mi az utó hűtés, és túlhevítés és azok jelentősége?
-Testo műszer bar-ban mutat, a szabvány szerint a vákumolás utáni vákumtartás során megengedhető érték azaz a 270 pascal az hány bar?
-Elpárolgási nyomás, hőmérséklet hogyan viszonyul egymáshoz, hogyan számolhatók ki?
Ebből én annyit tudok, hogy 1 bar nyomás az egyenlő 100 000 Pa nyomással, ami nagyjából a tengerszinti légköri nyomással egyenlő, de egy kicsit azért kevesebb, mert az 1 atmoszféra és az 101 300 Pa, tehát 1,013 bar.
A váltószám tehát százezer és ezért a 270 Pa az 270/100000=0,0027 bar.
Mivel minél alacsonyabb a nyomás, annál alacsonyabb a forráspont is (pl. a Mount Everesten a víz már 71 °C fokon forr, a kuktában a nagy nyomáson pedig 120 °C-on), gondolom itt is erről lehet szó, tehát az elpárolgási nyomás és a hőmérséklet - ha nem is egyenesen arányosak -, de azonos irányban változnak, tehát vagy mindkettő növekszik, vagy mindkettő csökken.
A túlhevítés jelensége a fizikában az, hogy ha nincs elég gócpont a folyadékban, amelyeken a gőzbuborékok kialakulhatnak, akkor a (tiszta és légköri nyomáson lévő) folyadék a forráspontja fölé is hevíthető anélkül, hogy a forrás bekövetkezne. Ha a túlhevített folyadékba beleesik egy porszem, vagy egyéb zavaró hatás kibillenti a labilis egyensúlyi helyzetéből, akkor - legalább részben - pillanatok alatt gőzzé válik.
Pl.
Ez fordított irányban is működik, létezik túltelített gőz is, amelynek már le kellene csapódnia, de ha nincs elég kondenzációs mag (pl. porszem), akkor nem tud.
Szilárd-folyékony halmazállapot változásnál viszont csak túlhűlt folyadék van, túlhevített jég nincs.
Az utó hűtés talán az lehet, hogy a nyomás csökkentése miatt a forráspont már a folyadék hőmérséklete alá csökken, mégsem indul be a gőzbuborékok képződése, ami a hőt elvonná a környezetétől, tehát hűtene, pont azért, mert túlhevített állapotba került a folyadék, és csak utólag, amikor valami egyéb hatásra (rázkódás, karchoz érés) hirtelen gőzzé válik a túlhevített folyadék, akkor vonja el a környezetétől a párolgáshőt, tehát akkor történik meg a környezet hűtése.
Ugye a klíma és a hűtőgép is "csak" hőszivattyú, mert hideget nem lehet úgy előállítani, mint ahogy a hősugárzó meleget csinál. Az megsértené a termodinamika 2. főtételét. A hőt csak elvonni lehet a lakás belső teréből (vagy a hűtőgép belső teréből), és kültéri egység pedig kipumpálja a szabadba (vagy a hűtőgép a hátsó rácsra, vagy az oldalaira), ahol még melegebb van, tehát ehhez kell az energia befektetés, hogy a hidegebb helyről menjen a hő a melegebb helyre, és ne fordítva, mint ahogy magától menne.
Remélem valamennyit tudtam azért segíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!