Számítsuk ki, hogy milyen távolságra van a Föld felszínén mérve Budapest az Egyenlítőtől, ha tudjuk, hogy a város északi szélessége 47,5°, és a Föld sugara 6370 km?


2024. febr. 8. 13:01
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Ez egyszerű, ha feltételezzük, hogy a Föld tökéletes gömb alakú. (Valójában nem az.) Képzeljük el, hogy egy hatalmas késsel félbe vágjuk, a kés átmegy a két sarkon és Budapesten. Oldaról nézve egy körnek fogjuk látni a félgömböt. Ennek kerülete k = 2rπ = 2 * 6370 km * 3,14 = 40 003,6 km. A 360 fokból nekünk csak 47,5 kell, tehát az eredmény 40 003,6 km / 360 * 47,5 = 5278,3 km.
2024. febr. 8. 13:17
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Ha a Földet gömbként kezeljük, akkor a "Föld középpontja"-"Budapest"-"Egyenlítő azon pontja, amelyik legközelebb van Budapesthez" ponthármas egy körcikket határoz meg, melynek középponti szöge 47,5°, sugara 6370 km, a kérdés a körív hossza, amire van képlet, így elég csak abba behelyettesíteni.
2024. febr. 8. 13:18
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2024. febr. 8. 16:35