Szóval elkezdtük venni az algebrát, de ezt a feladatot nagyon nem értettem. Valaki segítene és elmagyarázza, hogy hogyan is kellene ezt kiszámolni?

a) Végezd el a kijelölt osztásokat!

4⋅(a+1)

3⋅(b-2)

4⋅(1-c)

2⋅(5-2⋅d)

(2⋅e-3) ⋅4

(5-4⋅f) ⋅3

(8+4⋅g) ⋅(-2)

0,5⋅(5-4⋅h)

b)Add meg az összegeket szorzat alakban!

5⋅x+5⋅3

6⋅x+18

6⋅x-9⋅4

3⋅x-18

-4⋅x+16

-8+6⋅x

-9-3⋅x

-21-7⋅x



2024. jan. 28. 16:44
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az a) alpontban osztásokat nem látok.


A b)-ben meg ki kell emelni. pl:

5⋅x+5⋅3 = 5⋅(x+3)

6⋅x+18 = 6⋅(x+3)

6⋅x-9⋅4 = 6⋅x-36 = 6⋅(x-6)

2024. jan. 28. 16:59
 2/4 A kérdező kommentje:

Az a)-t akkor hogyan kéne megoldani?

A b)-t még így sem értem. Mit kell kiemelni és hogy? Hogyan lesz az 5⋅x+5⋅3-ból 5⋅(x+3)? Addig megvan hogy 5⋅x+15, de innen, hogyan lesz 5⋅(x+3)?

2024. jan. 28. 17:12
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, miért van osztások írva, de csak el kell végezni a szorzásokat. Azt tanultátok, hogy zárójelbontásnál tagonként lehet szorozni;


4*(a+1) = 4*a + 4*1 = 4a+4


(5-4f)*3 = 5*3 - 4f*3 = 15 - 12f


A b) feladatban pont fordítva van; az előbb az első eredménye 4a+4 volt, ezt vissza lehet alakítani 4*(a+1) alakra. Tehát a feladatod az, hogy ilyen zárójelessé alakítsd a megadott kifejezéseket. A kiemelés pedig az a művelet, amit használsz annak érdekében, hogy egy zárójeles kifejezést kapj.

2024. jan. 28. 17:36
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi, azt a)-t már értem, a b)-t kezdem sejteni így.
2024. jan. 28. 18:02