Még tudja oldani valaki ezt a fizikai példát?


Két gyalogos egymással szemben egyidőben elindul, A-ból B-be és a másik B-böl A-ba az egyik sebessége 5 km/h a másik sebessége 7 km/h induláskor az első gyalogos kalapjáról egyidőben egy darázs is elszál és a másik gyalogos felé repül 14 km/h sebességgel

majd amikor eléri megfordul és visszatér a kiindulóponthoz,A-B távolsága 3 km.


A gyalogosok hány perc múlva találkoznak, valamint a darázs hányszor teszi meg oda vissza az utat?


2024. jan. 25. 15:31
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Negyed óra múlva találkozik a két gyalogos.

2. A leírás alapján a darázs egyszer teszi meg az oda-vissza utat.

2024. jan. 25. 15:41
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, leirnád a számolás menetét?
2024. jan. 25. 17:32
 3/3 anonim ***** válasza:

Szívesen.


A számolás menete:

A két gyalogos sebessége additív, így 5+7 = 12 [km/h]. A távolság 3 km, így egyértelmű, hogy a találkozásuk ideje = 3/12 = 0,25 órával.


A feladat második része vagy szó szerint értelmezhető - és akkor a megoldás triviális - vagy úgy volt értelmezve, hogy ide oda pattog a darázs, amíg nem történik meg a gyalogosok találkozása.

🤔

A második értelmezéshez viszont nincsenek elég jól megadva a számolási feltételek. Miért? A darázs mérete véges, és kis távolságoknál a jelenséget leíró függvény értéke értelmetlenül megszalad - tehát a számszerű megoldáshoz definiálni kéne a kalapok maradék távolságát a gyalogosok összetalálkozásának a pillanatában.


Olyan megfogalmazásban is ismertem a feladványt, hogy az a bizonyos repülőrovar a gyalogosok orráról-orrára száll és a végén szétnyomódik - így némi elégtételt nyújtva a gyalogtúra megkeserítéséért!

😆

2024. jan. 26. 03:41