Az V.A-ban 4 zongora,6 hegedű,8 fuvola,az V.B-ben 8 zongora,4 hegedű,6 fuvola,az V.C-ben 6 zongora,8 hegedű,4 fuvola. Hányféleképpen alkothatunk olyan 3-tagú zenekart,h. minden osztályból legyen benne valaki,és mindegyik hangszer szerepeljen?

Minden osztály 18-as létszámú, és mindenki játszik valamilyen hangszeren.
jan. 23. 22:24
 1/6 anonim ***** válasza:

Először azt tudjuk megnézni, hogy a fajtákat hányféleképpen tudjuk sorba tenni, erre a válasz 3*2*1=6. Ezeket nyugodtan felsorolhatjuk, és aszerint szedjük össze a szorzatokat, hogy hányféle embert tudunk az adott osztályból az adott hangszerhez tenni;


ZHF: 4*4*4 = 64

ZFH: 4*6*8 = 192

HFZ: 6*6*6 = 216

HZF: 6*8*4 = 192

FHZ: 8*4*6 = 192

FZH: 8*8*8 = 512


Ezeket összeadva kapod a lehetőségek számát.

jan. 24. 04:04
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez a megoldás nem veszi figyelembe, hogy az első helyre három osztály közül lehet választani, a másodikra kettő és az utolsóra már csak egy közül.
jan. 24. 08:49
 3/6 anonim ***** válasza:
#2, már miért ne venné figyelembe? ...
jan. 24. 10:56
 4/6 anonim ***** válasza:

ZHF: 4*4*4 = 64


Például azért, mert itt a második helyen nem 4 hegedűs közül lehetne választani akkor, hanem 4+8 vagy 6+8 vagy 6+4... Attól függően, hogy az első zongorást melyik osztályból választottuk ki, ezek közül az egyik variáns kiesik.

jan. 24. 11:13
 5/6 anonim ***** válasza:
(A harmadik művész kiválasztását már nem is említem, de ott is hasonló logika alapján 8 vagy 6 vagy 4 valamelyike jöhet szóba, nem szimplán csak a 4).
jan. 24. 11:14
 6/6 krwkco ***** válasza:

#4

"Attól függően, hogy az első zongorást melyik osztályból választottuk ki, ezek közül az egyik variáns kiesik."

1-es megoldásában a hárombetűs kódból az első betű azt mutatja, hogy a V.A-ból milyen hangszert választottunk. A második azt... A harmadik azt...

Ezért minden hárombetűs kódhoz tartozó számolásban egyértelmű, hogy mi a három szorzótényező: az adott osztályban az adott hangszerhez tartozó muzsikusok száma.

jan. 24. 11:26