Hogyan kell megoldani ezt a kémia feladatot? Már egy jó ideje gondolkozok rajta, de nem megy.


C 4 H 8 O összegképletű vegyület gőzét 10 % levegőfelesleggel égetünk el.

Mi az égéstermék térfogatszázalékos összetétele, ha az égetés során vízgőz és szén-dioxid keletkezik?

(A levegő összetételét 21 V/V% O 2 és 79 V/V% N 2 - nek vegyük.)

Mennyi hő szabadul fel 5 m 3 standardállapotú vegyület elégetésekor?

A C 4 H 8 O vegyület égéshője: 33083 kJ/kg.



jan. 15. 17:37
 1/3 Zcom09 ***** válasza:
Az 5m^3 tiszta C4H8O gázra vonatkozik vagy a 10%-os elegyre? Gondolom hogy a 10% os elegyre de azért gondolom megkérdezem mielőtt nekiállok kiszámolni a bonyolultabb dolgot.
jan. 15. 19:08
 2/3 Zcom09 ***** válasza:

Amúgy a feladat első fele (itt kicsit nehéz formázni, de remélem olvasható lessz):

Moláris tömegekek:

M(C4H8O)= 72,104 g/mol

M(O2)= 32 g/mol

M(CO2)= 44,01 g/mol

M(H2O)= 18,016 g/mol


Veszünk 100g gázelegyet annak az összetétele:

-10g C4H8O

-18,9g O2

-71,1g N2


Reakcióegyenlet:

2 C4H8O + 11O2 -> 8CO2 + 8H2O

Reakció egyenlet alapján feírjuk az arányoságokat:

Ha 144,208g C4H8O-val 352G O2 rreagál, akkor Xg O2 reagál 10g C4H8O-val

X=(10*352)/144,208= 24,4091g

24,4091g > mint a renderben lévő 18,9g O2, tehát az O kettő a limitáló faktor.

Mennyi C4H8O fogy elégni, felírjuk az arányosságot:

Ha 352g O2 reagál 144g C2H8O-val, akkor Yg C2H4O reagál 18,9g O2-vel:

Y=(18,9*144,208)/352 Y= 7,7429g C2H8O fog elégni -> 2,257g fog hátramaradni.


Innen kiszámoljuk a maradék termékeket a CO2-t és H2O-t. Ezeket is a már használt aránypárokkal, de itt már nem fogom részletezni.

Keletkező CO2:

(7,7429*352,08):144,208= 18,9041g CO2

Keletkező H2O:

(7,7429*144,128): 144,208= 7,7386g H2O


A gázelegy tartalmaz:

-2,257g C2H8O

-18,9041g CO2

-7,7386g H2O

-71,1g N2

Ezek összege: 99,9997g ~100g. (A kiindulási és keletkező anyag tömegének meggyezőnek kell lenie.) Mivel a gázelegy 100g tömegű a résztömegeket egyenesen átírhatjuk százalék értékbe.


A b résznél a leírás nem egyértelmű így azt egyenlőre nem számoltam ki.

jan. 15. 19:58
 3/3 A kérdező kommentje:
Szeintem az 5m3 az a 10%-os elegyre vonatkozik. És nagyon köszönöm az eddigi választ!
jan. 16. 06:16