Bonyhádiék családi körben ünneplik a karácsonyt. A rokonságban van három kisgyerek, rajtuk kívül mindenki meglepi a társaság minden tagját (a kisgyerekeket is) valamilyen kisebb-nagyobb ajándékkal. Összesen 143 ajándékot bontanak ki Szenteste. Hányan vannak a nagycsaládban?

2024. jan. 3. 13:59
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

(x-3)*(x-1) = 143

x² - 4x - 140 = 0

x = 14

2024. jan. 3. 14:08
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem bonyolult. Ha mindenki adna mindenkinek, akkor n * (n - 1) ajándék lenne, de ha 3-an nem adnak, akkor (n - 3) * (n - 1) = n^2 - 4n + 3

n^2 - 4n + 3 = 143

n^2 - 4n - 140 = 0

Már csak a másodfokú megoldóképlet kell:

x1,2 = ( 4 +- sqtr( 16 + 560 ) ) / 2

x1,2 = ( 4 +- 24 ) / 2

x1 = 14 x2 = -10

Ebből csak a 14 a jó, mivel negatív számú ember nem lehet, tehét 14-en vannak a családban.

Visszaellenőrzés: 11 * 13 = 143 -> stimmel

2024. jan. 3. 14:15