Tudnátok segíteni? Kémia számítás.


A nátrium karbonát oldhatósága 100 gramm vízben 20 °C-on 21,5 g nátriumkarbonát.

200 g, 10,0 tömegszázalékos nátrium-karbonát-oldatot készítettünk egy főzőpohárban. A

főzőpoharat elfelejtettük lezárni és emiatt a tömege 92,47 g-mal csökkent miközben fehér

kristályok jelentek meg a pohár alján. A főzőpohárban visszamaradt oldatnak és szilárd

anyagnak milyen lett a tömegaránya ha tudjuk, hogy ezen a hőmérsékleten a telített

oldattal Na2CO3*10H2O kristályok tartanak egyensúlyt?


2024. jan. 2. 16:24
 1/3 A kérdező kommentje:
Előre köszi
2024. jan. 2. 16:26
 2/3 budai_lány ***** válasza:
100%

1. Az eredeti oldat 200 g, 10% tömegszázalékos nátrium-karbonát-oldat, tehát tartalmaz 20 g nátrium-karbonátot és 180 g vizet.


2. A főzőpohár tömege 92,47 g-mal csökkent, ami azt jelenti, hogy ez a mennyiségű víz elpárolgott. Tehát az új vízmennyiség 180 g - 92,47 g = 87,53 g.


3. A nátrium-karbonát oldhatósága 100 g vízben 20 °C-on 21,5 g. Ez azt jelenti, hogy a maradék 87,53 g vízben legfeljebb 21,5 g / 100 g × 87,53 g = 18,82 g nátrium-karbonát oldódik fel.


4. Mivel az eredeti oldatban 20 g nátrium-karbonát volt, és csak 18,82 g maradhat feloldódva, a kicsapódott nátrium-karbonát mennyisége 20 g - 18,82 g = 1,18 g.


5. Tehát a főzőpohárban visszamaradt anyagok tömegaránya a következő: a maradék oldat (víz + oldott nátrium-karbonát) tömege 87,53 g + 18,82 g = 106,35 g, és a kicsapódott nátrium-karbonát tömege 1,18 g. A tömegarány így 106,35 g oldat / 1,18 g szilárd anyag.


Tehát a visszamaradt oldat és szilárd anyag tömegaránya kb 106,35g.

2024. jan. 2. 19:29
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2024. jan. 3. 07:39